Založ si blog

Ručné práce Slovákov

Už som písala, že mojim snom by bolo mať obchod s ľanovými vecičkami. V Brne moja dcéra videla taký obchod, kde predávajú len ručne vyrábané vecičky a tá pani, čo ich vyrába a zároveň predáva, si v tom obchodíku celé dni pletie a vyrába tie veci. Môžete to rovno vidieť a rovno si to tam aj kúpiť. Tak taký obchod si predstavujem ako oázu pokoja a kráľovstva ľanových vecí. Páčilo by sa mi, keby sa tam vyrábali ľanové šaty, obrusy, utierky, ľanové prestierania, drevené podnosy, ľanové uteráky, debničky vintage, šperky zo špagátov a dreva a taký vidiecky štýl – hlavne ľan a drevo. Najviac sa mi páčilo sledovať výrobu sviečok a ich mäkké orezávanie do rôznych tvarov, čo sme videli v takom obchodíku v Španielsku.

Aby ste si vedeli predstaviť, čo je pre mňa top móda, tak je to štýl obliekania tejto ženy. Nieže by som tak chodila vyobliekaná ja, lebo ja toľko ľanových vecí nemám, ale tento štýl ženského obliekania a pôsobenia obdivujem. Asi menej ľudí, lebo je taký naprosto prírodný:

https://www.sashe.sk/byCaldero/detail/bouquet-de-fleurs

https://www.sashe.sk/byCaldero

a pre deti: „Skřítek ze Sněhové pláně“

https://www.sashe.sk/byCaldero/journal/pod-severskymi-horami

 

Vďaka stránke Sashe som sa naučila pliesť košíky a vyrábať vintage drevené truhličky. V koronovom čase som sa tam najradšej „prechádzala“ a uvedomovala si, koľko tvorivých ľudí máme a čo všetko dokážu vyrobiť. To vás inšpiruje, čo všetko by ste si chceli vyrobiť sami. Taktiež sa mi tam najviac páčia šperky a podľa mňa šperky, žiadne zlaté šperky na tie uzlíkované a s drevom a kameňom nemajú. Napríklad toto je môj najkrajší šperk z voskovaných špagátov, ktorý mám práve odtiaľ:

https://www.sashe.sk/OwlDry/detail/karkulka-1

Taktiež tam nájdete aj drobnosti, len tak kamienky pre radosť alebo malinový med.

https://www.sashe.sk/Vkm/detail/len-sa-nezamotat-na-kameni-malovane-1

Už som raz celé roky robila niečo iné než pracovala v školstve a robila kamenárku, keď som sa naučila sekať do kameňa písmená a zlátiť písmená plátkovým zlatom, takže k ručným piplavým prácam vzťah mám.

V poslednom čase som sa naučila pliesť takéto deky, máte tu rôzne vzory:

https://www.sashe.sk/handmade/uzitkovy-textil+uzitkovy-textil-prikryvky_____?hladat=Alize%20deky&od=najpacivejsich-rok

 

Prikladám svoje dve, ku ktorým som si sama nakreslila vzor, čo som odpozerala na pintereste. Ale dobre som sa pritom pocvičila v trpezlivosti, lebo keď mi ušlo nejaké očko, aj niekoľko radov som párala. Niekto na to trpezlivosť nemá a mne práve piplavé ručné práce nevadia, takzvaná monotónna práca. Napríklad pri sekaní do kameňa, to je piplavá práca a ešte viac zlátenie. Potom som vymyslela, že to naučím celú triedu a naučila som to celú triedu, aspoň si pocvičili jemnú motoriku hoci jednoduchým pletením. Ozdoby – srdiečka som im tam vyplietla ja. Niektoré deti boli také šikovné, že za dva dni mali celé šály a pustili sa rovno do svojej detskej deky na svoju posteľ. Tiež im potom pletenie už chýbalo, či nemáme ďalšiu vlnu.

 

Ale teraz sa mi najviac páči tento vzor a presne táto úžasná farba k nemu – video a postup.

 

Moje deky s vlastným vzorom – modrá petrolejová a ružovo pudrová:

 

foto autor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O overovaní lekárov

22.09.2021

Nebudem tvrdiť, že všetci lekári sú zlí, ani to, že všetci sú dobrí lebo liečia a zachraňujú životy. Lekári sú tiež len ľudia a to ľudia bývajú rôzni. V každej profesii nájdete dobrých, vynikajúcich, horších a zlých a myslím si, že tak je to aj s lekármi. Nemyslím si, že môžete dôverovať akémukoľvek remeselníkovi, že niečo neodfušuje a ako musíte [...]

Prečo neverím Hložníkovi

21.09.2021

Človek nemusí byť ani len lekár, aby videl, či daný človek v diskusii odpovedá k veci, zjavne neklame alebo zavádza a to len na základe faktov, ktoré pozná a ktoré nie sú spochybnené ani len v mainstreame. Asi je už propagátorom Pfizeru trápne stále používať len Sabaku, tak teraz vytiahli Hložníka. Keby ich bolo tých propagátorov naozaj veľa, bolo by ich [...]

O čom je sloboda dnešných akože liberálov

19.09.2021

Ich sloboda začína a končí pri sexe. Nie že by ich sex až tak zaujímal, ale slobodu majú dovolenú len a výlučne len v sexe. Sloboda je pre nich, že môžeš súložiť s kýmkoľvek a ako ktokoľvek. Môžeš si vybrať, či budeš muž alebo žena, žiť so ženou, s mužom, s transvestitom, stále sa točíme len v kruhu malinkej slobody okolo sexuálneho života. V posteli si [...]

Peter  Žiga

Zadržali rodinného príslušníka bývalého ministra hospodárstva Žigu

24.09.2021 15:12

Štefana Žigu nedávno Národná kriminálna agentúra obvinila pre daňovú trestnú činnosť.

Rusko voľby

Rusko oznámilo konečné výsledky volieb, Jednotné Rusko získalo 324 kresiel

24.09.2021 15:05

Dolná komora ruského parlamentu sa skladá zo 450 poslancov.

polícia

Muž chcel skočiť zo strechy obchodu v Malackách, od činu ho odhovorili

24.09.2021 14:47

Po krátkom rozhovore s policajným tímom muž dobrovoľne zo strechy zišiel.

Jozef Chovanec, zásah

Kolíková: Na rekonštrukcii prípadu Chovanca budú traja svedkovia a dvaja znalci zo SR

24.09.2021 14:28

K nepozvaniu ďalšieho svedka Romana Behúla na rekonštrukciu ministerka povedala, že ide o rozhodnutie sudkyne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 977
Celková čítanosť: 3823074x
Priemerná čítanosť článkov: 3913x

Autor blogu

Kategórie