Založ si blog

Ručné práce Slovákov

Už som písala, že mojim snom by bolo mať obchod s ľanovými vecičkami. V Brne moja dcéra videla taký obchod, kde predávajú len ručne vyrábané vecičky a tá pani, čo ich vyrába a zároveň predáva, si v tom obchodíku celé dni pletie a vyrába tie veci. Môžete to rovno vidieť a rovno si to tam aj kúpiť. Tak taký obchod si predstavujem ako oázu pokoja a kráľovstva ľanových vecí. Páčilo by sa mi, keby sa tam vyrábali ľanové šaty, obrusy, utierky, ľanové prestierania, drevené podnosy, ľanové uteráky, debničky vintage, šperky zo špagátov a dreva a taký vidiecky štýl – hlavne ľan a drevo. Najviac sa mi páčilo sledovať výrobu sviečok a ich mäkké orezávanie do rôznych tvarov, čo sme videli v takom obchodíku v Španielsku.

Aby ste si vedeli predstaviť, čo je pre mňa top móda, tak je to štýl obliekania tejto ženy. Nieže by som tak chodila vyobliekaná ja, lebo ja toľko ľanových vecí nemám, ale tento štýl ženského obliekania a pôsobenia obdivujem. Asi menej ľudí, lebo je taký naprosto prírodný:

https://www.sashe.sk/byCaldero/detail/bouquet-de-fleurs

https://www.sashe.sk/byCaldero

a pre deti: „Skřítek ze Sněhové pláně“

https://www.sashe.sk/byCaldero/journal/pod-severskymi-horami

 

Vďaka stránke Sashe som sa naučila pliesť košíky a vyrábať vintage drevené truhličky. V koronovom čase som sa tam najradšej „prechádzala“ a uvedomovala si, koľko tvorivých ľudí máme a čo všetko dokážu vyrobiť. To vás inšpiruje, čo všetko by ste si chceli vyrobiť sami. Taktiež sa mi tam najviac páčia šperky a podľa mňa šperky, žiadne zlaté šperky na tie uzlíkované a s drevom a kameňom nemajú. Napríklad toto je môj najkrajší šperk z voskovaných špagátov, ktorý mám práve odtiaľ:

https://www.sashe.sk/OwlDry/detail/karkulka-1

Taktiež tam nájdete aj drobnosti, len tak kamienky pre radosť alebo malinový med.

https://www.sashe.sk/Vkm/detail/len-sa-nezamotat-na-kameni-malovane-1

Už som raz celé roky robila niečo iné než pracovala v školstve a robila kamenárku, keď som sa naučila sekať do kameňa písmená a zlátiť písmená plátkovým zlatom, takže k ručným piplavým prácam vzťah mám.

V poslednom čase som sa naučila pliesť takéto deky, máte tu rôzne vzory:

https://www.sashe.sk/handmade/uzitkovy-textil+uzitkovy-textil-prikryvky_____?hladat=Alize%20deky&od=najpacivejsich-rok

 

Prikladám svoje dve, ku ktorým som si sama nakreslila vzor, čo som odpozerala na pintereste. Ale dobre som sa pritom pocvičila v trpezlivosti, lebo keď mi ušlo nejaké očko, aj niekoľko radov som párala. Niekto na to trpezlivosť nemá a mne práve piplavé ručné práce nevadia, takzvaná monotónna práca. Napríklad pri sekaní do kameňa, to je piplavá práca a ešte viac zlátenie. Potom som vymyslela, že to naučím celú triedu a naučila som to celú triedu, aspoň si pocvičili jemnú motoriku hoci jednoduchým pletením. Ozdoby – srdiečka som im tam vyplietla ja. Niektoré deti boli také šikovné, že za dva dni mali celé šály a pustili sa rovno do svojej detskej deky na svoju posteľ. Tiež im potom pletenie už chýbalo, či nemáme ďalšiu vlnu.

 

Ale teraz sa mi najviac páči tento vzor a presne táto úžasná farba k nemu – video a postup.

 

Moje deky s vlastným vzorom – modrá petrolejová a ružovo pudrová:

 

foto autor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Každých 15 rokov sa zdvojnásobuje populácia medveďov

20.06.2021

Nemáte sa čo bezstarostne tárať po lese. Vadí mi, že celý život som sa mohla bezstarostne tárať po lese a vyrástla generácia, ktorá sa dožaduje toho, že máte sa zmieriť s tým, že človek v lese nie je doma, hoci na celej planéte je vraj doma, ale v lese a konkrétne nikde mimo domu už nie. Je to ich myslenie, že človek je pliaga, hoci to, kde teraz celý svet [...]

Mám dosť infantilných dospelých, čo milujú medveďov

17.05.2021

Mam dost infantilnych dospelych dejedincov. Vždy, pod každým článkom o medveďoch sa objaví slovenský výkvet dospelých detí, ktoré nemajú vlastné deti o ktoré by sa báli a preto sú odvážni len spoza počítača, čo majú riskovať rodičia v oblastiach s výskytom medveďov pri ľudských obydliach. Je to presne ako s nebezpečnými miestami na ceste, že kompetentní [...]

“Presvedčenie niektorých politikov, že pandémiu sa podarí zastaviť len očkovaním, je podľa WHO mylné“

16.05.2021

Nemyslím si, že nás chcú pred koronavírusom zachrániť nejakým očkovaním, lebo to by ich najprv zaujímala liečba a prevencia a teraz keď klesli počty nakazených, nezaujímalo by ich očkovanie len pre politiku a obmedzenie pohybu a kontrolu. Tu vôbec nejde o tie obete, ktoré boli všetkým odborníkom v liečbe a prevencii ukradnuté, len o to očkovanie a preočkovávanie a [...]

florida, budova

Na Floride sa zrútila 12-poschodová budova, zomrel jeden človek

24.06.2021 12:53

Hasiči na miesto nešťastia poslali 80 vozidiel, so záchrannou operáciou pomáha aj polícia.

Vladimír Ledecký

Východ žiada Remišovú o septembrový snem Za ľudí

24.06.2021 12:02

Ministerka Kolíková predpokladá, že sa k uzneseniu Košického kraja pripoja aj ďalšie kraje.

APTOPIX Germany Hungary Euro 2020 Soccer

Dúha prekazila Orbánovi futbalový zápas roka

24.06.2021 11:43

Najhorlivejší futbalový fanúšik medzi európskymi premiérmi v poslednej chvíli zrušil plánovanú cestu na zápas roka svojho reprezentačného tímu. Viktor Orbán sa rozhodol, že neodletí v stredu večer na finále skupinovej fázy majstrovstiev Európy do Mníchova.

Vakcína / Očkovanie / Covid / Koronavírus /

Očkovať v ambulanciách chce zatiaľ 64 lekárov

24.06.2021 11:39, aktualizované: 12:08

Prioritou je dostať očkovanie k ľuďom, ktorí nevedia alebo nemôžu prísť do očkovacieho centra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 961
Celková čítanosť: 3677239x
Priemerná čítanosť článkov: 3826x

Autor blogu

Kategórie