Založ si blog

„Zbojníci zo Smeru škriekajú zbytočne“

„Transparency si prešla dokumentáciu k nákupu rýchlotestov na plošné testovanie. Podozrenia z klientelizmu ani neúmerne predražené ceny naše preverovanie nenaznačuje.

Bolo celoplošné testovanie „investícia, ktorá sa nám vráti za pol dňa“, ako tvrdí premiér Igor Matovič, alebo „zlodejinou“ a „megakšeftom“ ako sa snažia navodzovať politici Smeru či Kotlebovci? Vplyv experimentu na pandemickú situáciu či ekonomiku krajiny budú musieť vyhodnotiť odborníci v týchto oblastiach. V Transparency sme sa pozreli na proces obstarávania antigénových rýchlotestov na plošné testovanie, za ktoré štát zaplatil 52,3 milióna eur bez DPH.

Expresná súťaž

Rýchlosť aj nízka transparentnosť týchto zákaziek je nepochybne dôvodom na zvýšený záujem verejnosti. Priamo na nákup rýchlotestov sa mnohí pýtali aj nás, od rezerv sme si preto vyžiadali podklady k zákazke cez infozákon. Keďže však ide o stovky strán, rezervy nám ich sprístupnili tento týždeň na nahliadnutie u nich osobne. Transparency tak bola prvou externou inštitúciou, ktorá si mala možnosť prejsť celú dokumentáciu výberu dodávateľov na zákazku testov. Čo sa nám z prieskumu podarilo zistiť a aký máme na súťaž názor?

Výčitky z možného klientelizmu by mohli potvrdiť či už zvýšená netransparentnosť procesu, alebo nadmerná cena zákazky. Naše preverovanie jedno ani druhé nenaznačuje. Proces bol situácii primeraný, súťaž v kontexte špeciálneho režimu široká a cena uspokojivá.

Štátne hmotné rezervy za niekoľko hodín výzvu na priame rokovacie konanie naozaj pripravili. Ako vyplýva z komunikácie, ktorú sme skontrolovali, ešte v ten istý deň po piatej hodine večer emailom oslovovali firmy z predošlých obstarávaní a tie, ktoré sa prihlásili do ich databázy.

 

Či sa tak naozaj stalo a za akých podmienok, sa nám zatiaľ overiť nepodarilo. V Taliansku, ako aj v ďalších krajinách, aktuálne napríklad vo Veľkej Británii, štáty zmluvy nezverejnili. Transparentnosť slovenskej transakcie je tak napriek slabším štandardom pri priamom rokovacom konaní stále vyššia ako inde.

 

Z porovnania ďalších nákupov Slovensko negatívne nevychádza. Ceny však, samozrejme, závisia aj od doby a množstva dodania či typu testu a jeho technických špecifikácií. Od americkej firmy Abbott, ktorá ich dodala dva milióny aj našim rezervám, nakupovala desiatky miliónov testov aj americká vláda – za cenu po 5 dolárov (4,23 eur) za kus.Slovensko teda kupovalo kus o 20 centov drahšie (naša cena od tejto firmy bola 4,45 eur bez DPH). V slovenskej zmluve je však dohodnutá aj doprava až do skladov štátnych hmotných rezerv, poistenie a clo.

 

Keď Igor Matovič vyrukoval v lete 2015 s obvinením vtedajšieho premiéra Roberta Fica, že má aj spolu s manželkou milióny dolárov na účtoch v daňovom raji v Belize, oháňal sa tvrdeniami anonymného zdroja. Fico reagoval, že ide o nepodložené výmysly a Matoviča vyzval na odchod z politikyTentokrát sa garde otočilo a s rečami o „pachu miliónov“ a „nehoráznom kšefte“ vystúpil voči Matovičovi Fico. Tvrdí dokonca, že rýchlotesty bolo možné nakúpiť takmer za polovičnú sumu a zisk firmy sa tak pohyboval až „na úrovni 13 až 20 miliónov“, dôkazy však rovnako ako Matovič v roku 2015 neposkytol. Novinárom odkázal, aby si to vyhľadali sami.

Nás by nejaké dôkazy predsa len zaujímali, napokon, ide o možné úspory miliónov z verejných zdrojov. Bez poskytnutia detailov sa však tieto tvrdenia od „kauzy Belize” veľmi nelíšia a rovnako by sa aj na ne dala uplatniť vtedajšia Ficova požiadavka na vyvodenie zodpovednosti a „odchod z politiky“.

(krátené)

https://transparency.sk/sk/kupovali-statne-rezervy-rychlotesty-na-kicuru/

https://transparency.blog.sme.sk/c/548465/kupovali-statne-rezervy-rychlotesty-na-kicuru.html

https://index.sme.sk/c/22530740/firma-ktora-statu-predala-testy-na-celoplosne-testovanie-zrejme-porusila-pravidla.html

 

z komentárov:

„Zbojníci zo Smeru škriekajú zbytočne“

Konšpirátori chvália pokles počtu prípadov v Česku. Lockdown nespomínajú, varuje polícia

„Pokles nových prípadov v Česku je výsledkom zákazu vychádzania.

 

Pokles počtu prípadov nákazy koronavírusu v Českej republike je výsledkom tvrdých opatrení.

Polícia to uviedla na sociálnej sieti na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

 

KONŠPIRÁTORI SÚ ZODPOVEDNÍ: POCHVÁLILI TVRDÉ OPATRENIA ZAVEDENÉ V ČESKU, ANEB POĎME SA POZRIEŤ, PREČO JE U NAŠICH SUSEDOV MENEJ PRÍPADOV KORONAVÍRUSU

Sme radi, že aj konšpirátorské stránky na Facebooku si uvedomili svoj diel zodpovednosti a chvália opatrenia prijaté proti šíreniu pandémie koronavírusu.

Stránka, ktorá dlhodobo odmieta nosenie rúšok a nabáda na porušovanie prijatých opatrení na Slovensku pochválila epidemiologickú situáciu a prijaté opatrenia v Českej republike a my sa z toho úprimne tešíme.

PREČO PRÍPADY V ČESKU KLESAJÚ?

Je to výsledkom tvrdých opatrení. Na stránke ministerstva zdravotníctva ČR https://koronavirus.mzcr.cz/aktualni-opatreni/ sme vybrali len zopár platných opatrení, ktoré platia v Českej republike:

1) Od 28. októbra 2020 platí zákaz vychádzania medzi 21:00 a 4:59 hod.
2) Od 28. októbra 2020 platí obmedzenie voľného pohybu medzi 5:00 a 20:59 hod.
3) Od 28. októbra 2020 by mali osoby zostávať najlepšie v mieste bydliska, pohyb na verejne prístupných miestach a kontakt s inými osobami by mali obmedziť na nevyhnutnú dobu.
4) Na verejne prístupných miestach sa môžu spoločne zdržiavať maximálne 2 osoby.
5) Pri pobyte na verejnosti je tiež nutné dodržiavať rozostup 2 metre.
6) Od 28. októbra 2020 je zakázaný maloobchodný predaj a predaj a poskytovanie služieb v prevádzkach.
7) Od 28. októbra sa nemôžu konať hromadné akcie.
8) Od 21. októbra 2020 platí povinnosť nosenia rúšok vo všetkých vnútorných priestoroch stavieb, v prostriedkoch verejnej dopravy,
na nástupišti, v prístrešku a čakárni verejnej dopravy, v motorových vozidlách, na všetkých ostatných verejne prístupných miestach v zastavanom území obce.

CIELENÉ TESTOVANIE V ČESKU

Plošné testovanie populácie na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 v Českej republike sa zrejme neuskutoční. Pravdepodobne sa od neho upustí a zavádza sa efektívnejšie cielené testovanie,“ uviedol Roman Chlíbek, vedúci epidemiológ pri MZ ČR. Vláda bude plošne testovať len v domovoch seniorov a domovoch sociálnych služieb.

OPATRENIA ZABERAJÚ

Presne to včera uviedol minister zdravotníctva ČR Jan Blatný: „Statistiky potvrzených případů nákazy podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) naznačují, že opatření proti koronaviru, která byla přijata před dvěma až třemi týdny, se projevují. Není důvod je tedy zpřísňovat, je nutné se spíš připravit na řízené rozvolňování“ uvedl v pondělí ministr.“ Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/…/3223860-v-pondeli-pribylo-m…

https://domov.sme.sk/c/22531699/konspiratori-chvalia-pokles-poctu-pripadov-v-cesku-lockdown-nespominaju-varuje-policia.html

 

 

 

Šéf českých lekárov: Slovensko testuje plošne, my nevieme pretestovať ani seniorov

 

„Uvedomte si, že kým na Slovensku testujete plošne veľkú časť národa, my nie sme schopní pretestovať ani seniorov v domovoch dôchodcov či klientov v sociálnych zariadeniach. Vláda o tom sále hovorí a stále sa to nedeje.

 

 

Vy ste v minulosti aj v rozhovoroch pre SME varovali, že českým nemocniciam hrozí kolaps. Ešte pred dvoma týždňami totiž v Česku okrem tisícok pacientov denne pribúdalo aj približne tisíc infikovaných zdravotníkov denne. Stále sú podľa vás české nemocnice na pokraji síl alebo vládne opatrenia pomohli situáciu zlepšiť?

Verím, že ku kolapsu nemocníc už nedôjde. Viaceré skôr zavedené opatrenia postupne zabrali.

 

Spomenuli ste, že epidemiologická situácia je teraz v Česku horšia na vidieku. Nepomohlo by, keby vláda dostala testy k ľuďom a nie naopak, ľudí k testom, keďže je to na odľahlejších dedinách príliš komplikované? Nebolo by riešením vytvoriť v dedinách s vyššou mierou nákazy odberné miesta, kde by ľudia mohli absolvovať antigénový test?

Samozrejme, že by to pomohlo. Ale uvedomte si, že kým na Slovensku testujete plošne veľkú časť národa, my nie sme schopní pretestovať ani seniorov v domovoch dôchodcov či klientov v sociálnych zariadeniach.

Vláda o tom sále hovorí a stále sa to nedeje. Takéto testovanie už malo bežať týždeň, ale v realite to funguje iba v tých zariadeniach, ktoré si testy zaobstarali samy a nečakali na vládu.“

 

https://svet.sme.sk/c/22531018/sef-ceskych-lekarov-slovensko-testuje-plosne-my-nevieme-pretestovat-ani-seniorov.html?ref=av-left

 

 

 

 

.

Alternatívne médiá sú vždy o mnoho mesiacov pred propagandou elít

25.09.2021

Blogy na SME už nečítam, ale náhodou som zablúdila, aby som si prečítala, čo si myslia ľudia tam. Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak? https://blog.sme.sk/tomasmihalik/spolocnost/depopulacna-konspiracna-teoria-vakcinach-su-antivaxeri-vzdy-krok-tajnou-svetovou-elitou-naopak Zaujalo ma [...]

Občania majú právo na verejné diskusie k závažným témam

24.09.2021

Občania majú právo na verejné diskusie k závažným témam, hoci žijeme v spoločnosti, kde verejné diskusie k závažným témam odmietajú s klamstvami, že nikto s nimi diskutovať nechce. Predstavte si akékoľvek, hoci aj malé pracovisko, kde by šéf odmietal akékoľvek diskusie s dôvodom, že nikto s ním diskutovať nechce. Ako by volali na akomkoľvek pracovisku takého [...]

O overovaní lekárov

22.09.2021

Nebudem tvrdiť, že všetci lekári sú zlí, ani to, že všetci sú dobrí lebo liečia a zachraňujú životy. Lekári sú tiež len ľudia a to ľudia bývajú rôzni. V každej profesii nájdete dobrých, vynikajúcich, horších a zlých a myslím si, že tak je to aj s lekármi. Nemyslím si, že môžete dôverovať akémukoľvek remeselníkovi, že niečo neodfušuje a ako musíte [...]

zá¡chranka / sanitka /

Petko: Kolaps nemocníc pri tretej vlne nepredpokladám

28.09.2021 15:28

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska tiež uviedol, že nemocnice sú na tretiu vlnu pripravené po materiálno-technickej stránke lepšie, problémom je však chýbajúci personál.

Eduard Heger

Premiér: Pracovná skupina pripravila zatiaľ 17 konkrétnych návrhov

28.09.2021 13:58, aktualizované: 14:24

Pracovná skupina pre obnovu dôvery v právny štát mala vypracovať rôzne varianty, rozhodnutie bude na politickej úrovni.

Zuzana Čaputová

Čaputovej prejav bol podľa koalície vyvážený. Fico: Dohromady nič nepovedala

28.09.2021 13:11, aktualizované: 15:38

Predstavitelia koalície i opozície hodnotia správu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky.

NAKA

NAKA obvinila v rámci protidrogovej akcie 15 osôb vrátane "influencerky" Plačkovej

28.09.2021 12:30, aktualizované: 12:58

NAKA pri protidrogovej akcii na západe Slovenska zaistila viac ako deväť kilogramov pervitínu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 979
Celková čítanosť: 3833436x
Priemerná čítanosť článkov: 3916x

Autor blogu

Kategórie