Založ si blog

Prejdem na krtkov

Babička zabíjala krtkov tak, že im naliala vodu do diery a keď krtko vybehol, dostal motykou po hlave. To máte tiež dedinskú romantiku.
Pamätám si, že jedného krtka nám dala, lebo sme zvykli voziť rôzne zdochliny v kočiariku. Keď neprežilo kuriatko v rozbitom vajci, ktoré sme zachraňovali, tiež sme ho chvíľu vozili v kočiariku. Potom aj zdochnutého zajaca, pokým nám ho babička stuhnutého nevyhodila.
Moderným deťom sa kupovali cikajúce bábiky a zdochnutý krtko mal tú výhodu,že mu aj ako zdochnutému ešte tiekla krv z ňufáka a my sme sa hrali, že to soplinká.
Takže sme ho vozili a handričkami mu každú chvíľu s povzdychom utierali sopel – zas soplinká. Bolo to zaujímavejšie ako porcelánové bábiky s obitými hlavami do zelena, ktoré ale mali tiež svoju romantiku zemského raja u babičky. Ale vyslovene sme dávali prednosť „deťom“, ktoré niečo robili. Preto veľmi vďačnými deťmi boli tekvice s vydlabanými ústočkami, ktoré sme mohli aj kŕmiť lyžičkou. Potom stačilo tekvicu obrátiť a tie jadierka s mazľavou hmotou a vodou, vyzerali ako nefalšované zvratky. – Zas moja grcká! –
Aj keď bol krtko zdochnutý, stále to bolo čosi mäkké a predtým živé… Pokým neprišla babička a celkom stuhnutý neletel na hnoj. Inak naše top deti neboli bábiky, ale pravidelne len mačiatka. Boli už tak zvyknuté, že oddane sa nechali vodiť za labku po dvoch. Nezvyknuté mačky začnú škriabať. Moje vždy boli všetky ryšavé, túto dynastiu založil môj legendárny ryšavý kocúrik Zlatko. Keď niekto uvidel na dvore mačiatko v šatovej zásterke alebo čepčeku, hneď vedel, že som prišla, aj keď prišiel neskôr.
Tak, to boli deti. Okrem toho sme mali škôlku, kde veľké sliepky boli veľkí škôlkari a menšie kurence boli malí škôlkari. Prechádzali sme sa v slepačom dvore ako dozor a napomínali veľké sliepky, aby neubližovali kurencom – Prečo si ju ďobla? Nevidíš, že máš svoju misku zelenú? – Rozložili sme im tanieriky ako v škôlke, kde každá mala len tri zrná. Toto nám babička dovolila, pokiaľ sme s nimi nešli raz aj na výlet na pole a chceli od nich, aby chodili v dvojstupe. Potom nám to zatrhla, lebo vraj prestali znášať vajcia. Predstavte si, aký bol čistý prasačí chliev, keď sme tam mali kabinet a úradovali tam celé dni. Tiež som si myslela, že je to norma, že všetci ľudia majú také čisté slepačie dvory, že tiež chodia po nich bosí ako my. Chodili sme celé dni bosí a ísť do kadibudky cez slepačí dvor znamenalo, že ladne skáčete medzi slepačincami. Babička ich každú chvíľu zametala. Len raz do týždňa sa vám stalo, že ste mali medzi prstami slepačinec, čo ste si umyli v blízkom hydrante. Ale keď som vyrástla, videla som, že iní ľudia majú také slepačie dvory, že sa môžu na slepačincoch šmýkať. Babička mi vždy dala natrhané štvrťky novinového papiera a povedala: – Odnes na Poštu! – To znamenalo do kadibudky. Zajacov mala 50 a kačky málokedy, no mali vyrobené aj kúpalisko. Najradšej som pozorovala sliepky s kurencami a vždy sa dali nachytať na prudký pohyb ruky, že niečo sa rozdáva. Aj keď boli ďaleko v záhrade, nabrali aerodynamický tvar a bežali o dušu. V dolnej záhrade bolo kaderníctvo. Kukurice boli zákazníčky a vypytovali sme sa ich, aký účes si želajú. Mali rôznej farby vlasy a plietli sme im vrkoče.

 

 

 

 

.

Všetkých vždy ohrozujú extrémisti

28.10.2020

Ľudia si myslia, že keď niekde vidia extrémizmus, najlepším bojom proti takému extrémizmu bude veľká sila opačného, lebo nepriateľská sila vyžaduje veľkú silu opačného, ako vo vojne. Preto neustále obidve skupiny sú nútené zvyšovať svoju silu a roztáčajú dva opačné extrémy, z ktorých každý je už chorý a extrémny. Švédsko spolieha na dobrovoľný [...]

Opäť sa budem venovať téme, kto je na vine

26.10.2020

V Česku nadávajú na Babiša, že schválne podceňoval opatrenia kvôli voľbám a snažil sa zapáčiť ľuďom a preto všetko mali benevoletnejšie. Áno, je to tak, že má na tom svoju vinu, ale najväčšiu vinu na tom má v Česku ich opozícia a opozičné strany, ktorým vyhovovalo, že sa šírili konšpirácie o pandémii a neškodnosti vírusu, aby mohla všetky opatrenia vlády [...]

Nevedela som, že sa rodí v rúškach

25.10.2020

Doteraz som si myslela, že to len extrémisti na jednom konci preháňajú, že rodičky nútia rodiť v rúškach. A napokon sa dozviem, že nielen že musia rodiť v rúškach, ale pôrodnice sa im môžu vyhrážať, že im zoberú novorodenca, keď nepodstúpia test. „Obludnosť postoja nemocnice umocňuje aj skutočnosť, že WHO v žiadnom prípade neodporúča oddeľovať [...]

pocasie-30-10-2020

Studený front odíde, teplý príde. Daždivé počasie zostáva

29.10.2020 22:17

Po chladnom piatku sa situácia cez víkend zmení. Niekde môžu teploty stúpnuť až na príjemných šestnásť stupňov Celzia.

DOD: Ústavný súd SR

Ústavný súd súhlasil s väzbou pre Urbancovú a Lindtnera

29.10.2020 21:46

Ústavný súd nedal súhlas na vzatie do väzby Jozefa Kolcuna, sudcu Najvyššieho súdu. S väzbou pre Urbancovú a Lindtnera nemal problémy.

Ide o pravdu, Miroslav Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Vládu verejne kritizujem až keď nemám odozvu v koalícii

29.10.2020 20:00

Upozorňuje, že plošné testovanie nie je dostatočne pripravené. Poslanec a primátor Miroslav Kollár ale robí všetko preto, aby sa v Hlohovci otestovalo čo najviac ľudí.

Čaputová

Prezidentka telefonovala s nemocnicami, situácia v nich je zlá

29.10.2020 19:36

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19, podľa prezidentky je v nich situácia zlá.