Založ si blog

Ľudia nechcú núdzový stav ale potom nadávať na nepripravenosť nemocníc

Asi opäť zopakujem, že neľutujem, že som vo voľbách prispela k tomu, že konzervatívnejšia vláda vytlačila progresívcov.

Ani dnes by som neriskovala, že sa tam progresívci dostanú, keď ľudia neboli ochotní voliť malé strany a som veľmi spokojná, že sa dostala k moci konzervatívnejšia vláda.

 

Mne je na smiech z tých, ktorí svojich politikov žerú aj s topánkami a nie sú schopní k nim byť kritickí. Svojich zbožňujú, iných nenávidia a zadúšajú sa voči nim zlosťou. To nie je správny prístup k politikom. Politika si človek nevyberá ako nejakého gurua, ale ako ľudí, voči ktorým má mať nároky, nie im slepo dôverovať.

 

To isté, čo som tu ja písala o Matovičovi, si myslia aj ľudia na SME, ale tu nie sú schopní rozoznať, že keď uvediem príklad, tak to nie sú moje slová ale len príklad, keď navyše dám aj odkaz koho citujem. Ale s nejakou logikou sa tu už v rámci politickej nenávisti nestretnete. Keď napíšete, že v Česku je núdzový stav, tak opluskujú názor, že nie je, lebo si želajú aby nebol. Nesmie existovať ukážka, že môže byť a dokonca aj taký, že by aj pes mohol ísť von.

 

Aj keby som volila Chmelára a teraz by bol vo vláde, aj toho by som kritizovala, ako predtým, keď som s ním v niečom nesúhlasila. Také veci sú aj teraz, v ktorých s ním nesúhlasím, ale tu by sa rozpučili od smiechu, ako som mohla voliť človeka, ktorého potom skritizujem? To si proste nevedia predstaviť, že sa to dá a že stranu, ktorú ste volili, si dovolíte kritizovať a ani vás neprekvapuje, že ju aj kritizujete. Z toho jasne vidieť, že keby si ľudia volili Smer, tak by ho absolútne v ničom nekritizovali, lebo skritizovať ho by znamenalo, že volili zle. Mali by k takým politikom postoj ako ku svojim guruom, ktorým už môžu slepo dôverovať.

 

Naďalej trvá stav, že tu ľudia tak nenávidia Matoviča, že radšej by si na jeho mieste priali vidieť Kisku a progresívcov, čo ja nie. Znovu zopakujem, že som veľmi rada, že nám nevládnu a že sa veľmi teším, že je tam radšej Matovič. No určite by som bola radšej, keby tam bol Chmelár, ale keď mi nedali vybrať, musia tam mať Matoviča.

 

Taktiež ľudia nerozumejú, že menšie zlo sa kritizuje tiež. Pokiaľ to nie je ideál, tak sa má kritizovať. Ale to si nevedia predstaviť, keď podľa nich Smer by bol rovno ideál, ktorý už niet za čo kritizovať. Ako hovorím, ja by som aj Chmelára a slepú dôveru neuznávam.

 

Veľmi sa mi nepáči, že voliči Smeru sa z toho posmievajú, že teraz kritizujete, čo ste volili, keď tak to má byť vždy, že ľudia sa majú vedieť ku politikom postaviť kriticky. Keby to boli predtým voliči Smeru dokázali, tak by smeráci nemohli kradnúť, ako keď im vyjadrovali len slepú dôveru.

 

Kriticky máte sledovať aj vládu, ktorá by bola presne podľa vášho gusta. A nie deliť politikov na dva druhy – týchto milujem a týchto nenávidím. Ale tejto objektívnosti sa už po záchvatoch nenávisti asi nedožijeme. To je, ako keby som ja mala nenávidieť Blahu za to, že patrí k smerákom. Viete, považujem to za úbohé a to aj voči smerákom a aj naopak. Ja by som Fica nedokázala tak nenávidieť, ako teraz sú ľudia besní nie z koronavirusu, ale z Matoviča. Rozmnožiť im má sanitky, nemocnice a za sedem dní ako pán Boh.

 

Mňa zaujíma politika objektívne a nie ako fanklub na štadióne. Ja som po voľbách o rozum neprišla, že mi nezvolili Chmelára a preto všetci okrem Socialistov už budú svine, ktoré budú môcť za všetko, či sa rozhodnú pre A alebo pre B.

 

Pri ich logike, keby som s progresívcami v niečom súhlasila, čo som bežne aj súhlasila, tak by to znamenalo, že ľutujem, že som ich nevolila!

 

Skutočne mi lezie na nervy taký primitívny postoj bez štipky logiky alebo objektívnosti. Musím povedať, že voliči smerákov sa začínajú správať oveľa horšie, než voliči progresívcov a to by si človek nebol pomyslel. Teda, určite nie ja, keď som sa ich zastávala a teraz sa správajú ešte horšie, než čo kritizovali.

 

Takže, kľudne si ma nenáviďte v rámci nenávisti k Matovičovi, ale ja neľutujem, že je tam konzervatívnejšia vláda než progresívci. To len vy ste vôbec nebrali kritiku progresívcov vážne. Teraz vidno, že vám vlastne vadil ktokoľvek okrem Smeru. Hlavne, že ste presne to vytýkali progresívcom a v tomto ste celkom rovnakí.

 

OĽaNO vám zo zdravotníctva nevyčaruje nič, ako by vám nevyčaroval ani Pellegrini a Smer! Ale takejto objektívnosti nie ste schopní. 

 

 

 

Kedy uvoľniť ekonomiku? Až keď sa pripravíme na nával pacientov s Covid-19

 

 

 

„Roky hovoríme, že naše nemocnice sú už na bežný chod zle pripravené, každým rokom sa tento stav zhoršuje a naozaj už fungujú na hrane svojich možností. Máme nové futbalové štadióny za milióny, ale tie sú nám teraz nanič, radšej sme mohli mať novú špičkovú nemocnicu napríklad v Bratislave.

 

Túto fázu sme zvládli, v krajinách, ktoré sú postihnutejšie než my, ešte ani teraz ľudia nenosia rúška, je skvelé, že ľudia všetky výzvy vypočuli. Aj to dosť spomalilo šírenie nákazy u nás.

 

Nevedia ani koľko miest

 

Teda neviete povedať číslo, koľko lôžok je dostatočne technicky aj personálne pripravených v prípade návalu pacientov s Covid-19 v nemocniciach?

Predvčerom sme v tejto veci rokovali na ministerstve zdravotníctva, kde sme žiadali o informácie, koľko máme lôžok a na akých pacientov sú pripravení, aby sme boli v čo najlepšom obraze.

 

Nemajú pripravené miesta

 

Ďalej treba vytvoriť úplne nové lôžka na najvážnejšie stavy, to sú lôžka intenzívnej starostlivosti. Tu sa práve odohrá tá najdôležitejšia bitka s pandémiou, miesto, kde v týchto dňoch prehrávajú Taliani a Španieli.

Tieto lôžka treba zabezpečiť nielen priestorovo, čo je ešte ten menší problém, ale najmä technicky, a to od pľúcnych ventilátorov až po najlacnejší močový katéter.  Ale najväčším problémom je chýbajúci personál.

Rieši sa rozbehnutie nových liniek, takže by mohlo pribudnúť viac prístrojov. Je však potrebné si uvedomiť, že s týmito prístrojmi je to zložitejšie, lebo časť komponentov sa dováža a tieto komponenty môžu rovnako potrebovať iné krajiny. Ale ako som už povedal, nie je to len o ventilátoroch.

Celý svet je v epidémii, aj tá najbohatšia krajina potrebuje pre seba ochranné pomôcky, techniku a tak ďalej. Takže o toto všetko je dnes obrovská bitka, my sami sme boli zvyknutí, že všetko potrebné dovezieme za lacný peniaz z Číny, teraz sa nám to vypomsťuje.

Česká republika je naozaj nadštandardne zásobovaná z Číny rôznymi ochrannými pomôckami, to treba mať stále na pamäti.

Zabezpečili sme napríklad výrobnú linku z Turecka, ktorá bude vyrábať respirátory na Slovensku, dúfajme, že sa to podarí v najbližších dňoch spustiť.

 

Ani pri prvých pacientoch neboli ochranné pomôcky

 

Do dvoch týždňov by sme mali byť z tohto hľadiska v značne lepšej situácii?

Neviem to sľúbiť. Keď sme prišli, stav v štátnych hmotných rezervách bol nula. Minulý týždeň som riešil, že nemocnice, ktoré mali našich prvých pacientov s diagnózou Covid-19, nemali tieto pomôcky. Už je to lepšie, verím, že teraz sa to bude každým dňom zlepšovať.

Je ilúziou si myslieť, že na dvoch poschodiach budeme mať pacientov s týmto ochorením a na iných poschodiach ostatných pacientov. Ten vírus je natoľko infekčný, že by bolo veľmi ťažké odizolovať pacientov v tej istej budove.

 

Teda východ je pripravený najlepšie?

 

Košické vedenie najlepšie reagovalo na to, čo hovoria odborníci z radov lekárov. My sme aj premiérovi a ministrovi zdravotníctva hovorili, že v tejto situácii je dôležité, aby vo vedení nemocníc boli teraz lekári. Nejde nám o nejaké povolebné hromadné odvolávania, ale v čase pandémie sú potrebné medicínske riešenia a to predpokladá, aby v riadení nemocnice mali kľúčové slovo lekári.

Napríklad naše odborové združenie LOZ, ktoré má aj kontakty na lekárov v Taliansku, Španielsku či v Ázii a aj v jednotlivých nemocniciach zabezpečuje informačné toky z oddelení až na vedenie či vládu, sa v tomto ukazuje ako veľmi nápomocné.

V akom časovom horizonte budú na košickej úrovni pripravení aj v Bratislave, Martine, Ružomberku?

To presne neviem, na starosti to má ministerstvo zdravotníctva.

 

Ešte nie sme pripravení

 

Takže pri úvahách, kedy a ako uvoľniť ekonomiku, je kľúčové najprv zabezpečiť nemocnice tak, aby zvládli i väčší nápor pacientov s Covid-19. Potrebujeme preto vytvoriť okolo 1500 nových lôžok, ktoré budú technicky aj personálne zabezpečené. Ak to dokážeme, môžeme debatovať o uvoľnení niektorých opatrení. Vďaka prevencii sme získali čas, teraz ho musíme naplno využiť.

 

Nevedia ani kedy budú pripravené

 

V akom časovom horizonte môžu byť nemocnice takto pripravené?

Túto otázku po týždni v pôsobení v krízovom štábe neviem presne zodpovedať, pretože teraz sa musí rozhýbať celý ten veľký kolos.

Jedna vec je nakúpiť materiál, zaistiť priestory, nachystať lôžka, ale ako opakovane hovorím, najväčší problém je personálny.Priemerný vek sestier je 50 rokov, aj lekári v nemocniciach sú starší, súčasne ide z hľadiska vírusu o rizikovejšie skupiny. Od týchto ľudí budeme očakávať, aby v prípade horšieho scenára pracovali v maximálnom vypätí mesiac či dva, čo je naozaj veľmi vážna výzva.

 

To, čo hovoríte, neznie veľmi optimisticky.

 

Priveľký optimizmus by nám mohol ublížiť. Ako lekár nechcem zažiť situáciu, v ktorej by som sa rozhodoval, komu z pacientov môžem a komu nemôžem podať liečbu. Covid-19 u pacientov s ťažkým priebehom znamená smrť udusením. Tým nestraším, len hovorím, že je našou maximálnou povinnosťou pripraviť sa na najhoršie scenáre a podľa toho v zdravotníctve konať.“

https://www.postoj.sk/53212/kedy-uvolnit-ekonomiku-az-ked-sa-pripravime-na-naval-pacientov-s-covid-19

 

 

.

Nielen testovať ale aj liečiť!

14.01.2021

Lekári by mali proti covidu podávať ambulantnú liečbu, nielen vypísať pacienta. Očkovanie ide pomaly a pôjde pomaly. Aj podľa Matoviča bude pri tomto tempe zaočkovaných do konca júna len 20 % obyvateľov, čiže očkovanie ich teraz nezachráni a testovanie nie je možné stíhať pre všetkých aj keby chceli! Je možné mať len samé lockdowny? Ale pomôcť ľuďom by mohli [...]

Vzťah Matovič – Sulík nie je podstatný

10.01.2021

Nie je to tak dávno, čo tu bol veľmi dobrý článok o direktívnom riadení v školstve a že každý správny pracovný kolektív by mal byť plný diskusií, kde by išlo až o tvorivé hádky, ako postupovať pri čomkoľvek, že tak by vyzeral slobodný kolektív. Aj vláda by tak mala vyzerať, podotýkam v inteligentnej spoločnosti, že by v nej zaznievali aj celkom protichodné [...]

Matovič! Chcel si bojovať proti korupcii a teraz máš takú pod zadkom a to s liekmi, ktoré rozhodujú už o životoch ľudí!

09.01.2021

Na Slovensku ľudí nezaujíma liečba koronavírusu, len politický boj opozície proti vláde. Pritom by tej vláde mohli vyčítať, že miesto záujmu o liečenie koronavírusu sa zaujíma len o očkovanie a testovanie. Aj keď budete testovať všetkých a každý deň, aj tak budú obete, ktoré je nutné liečiť a nie ich doraziť drahým remdesivirom za 2000 eur a len preto, že [...]

F16 / Stíhačka /

Rusko po USA odstúpilo od Zmluvy o otvorenom nebi, Biden pripúšťa eskaláciu napätia

15.01.2021 17:35

Zmluva podpísaná v roku 1992 mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Mark Rutte

Holandská vláda pre krivdu na 20-tisícoch rodičov podala demisiu

15.01.2021 16:15

Demisia vlády ale podľa politológov na výsledok marcových volieb zrejme veľký vplyv mať nebude.

zima, sneh, počasie, mráz, Arizona, muž, dáždnik

V Grécku sa za noc ochladilo o 40 stupňov Celzia

15.01.2021 16:00

V meste Florina na severe Grécka klesla v piatok ráno teplota až na mínus 20 stupňov.

Germany Merkel's Party

CDU si volí šéfa. V tieni Merkelovej a vírusu

15.01.2021 14:35

Pre pandémiu COVID-19 sa stretnú len v digitálnom priestore. Ale 1 001 delegátov zjazdu CDU sa musí rozhodnúť, kto ich povedie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 834
Celková čítanosť: 3055484x
Priemerná čítanosť článkov: 3664x

Autor blogu

Kategórie