Založ si blog

Ako zavádzala česká alternatíva

Ak by ste si mysleli, že alternatívne médiá spolupracujú, s prekvapením by ste zistili, že ešte aj tie sa vzájomne aj neznášajú.

Toto zistenie, pre mňa ako zástancu alternatívnych médií (keď mainstream dostatočne neinformuje), bolo veľmi smutné, že ešte aj tie sa vzájomne neraz neznášajú. Miesto toho, aby spolupracovali a vážili si pluralitu názorov, tiež si zvyčajne vážia len vlastné názory a voči iným majú postoj ako mainstream k alternatíve – rovnako pohrdlivý.

Napríklad Informačná vojna „nepodporuje“ Juraja Poláčka v Komentároch na Slobodnom vysielači a Juraj Poláček sa rozišiel so svojim parťákom v tých Komentároch a nepodporuje najväčšiu českú alternatívu Aeronet, lebo podľa neho sú už príliš proruskí a už argumentačne nespoľahliví. A pokiaľ viem, tak ani Vlk a Aeronet (česká alternatíva) vzájomne so sebou nesúhlasia.

Takže, ako vidíte, miesto toho, aby všetci spoločne podporovali existenciu rôznych názorov, vzájomne sa v tom ešte kritizujú a navzájom sebou aj pohŕdajú. Každý z nich si razí svoje myšlienky, apeluje na vlastný rozum čitateľa, ale kto by v niečom veril iným, než im, už ho taký zdravý nemá.

Súdnemu čitateľovi teda neostáva nič iné, ako z každých si vybrať len to niečo, čo ho osloví a pobrať sa hľadať ďalej, čo si o tom všetkom bude sám myslieť.

Ako viete, som zástancom alternatívnych médií, ako som zástancom širokej palety názorov, nech všetci majú možnosť sa prejaviť, diskutovať a vy si sami vyberiete – kto kedy má pravdu a prečo, kto kedy nemá pravdu a prečo. Vyskladáte si z toho takto vlastný názor na mainstream, na rôzne noviny v ňom, na politikov, na rôznych novinárov, na rôzne alternatívne médiá – kedy a v čom podľa vás majú pravdu.

Juraj Poláček (z Komentárov na SV) asi Aeronet ani nečíta, keďže ich považuje, že už zavádzajú. Týmto vlastne neuznáva najväčšiu českú alternatívnu scénu.

No mne toto nestačilo, že ich on neuznáva, nikomu nebudem veriť len slepo, sama chcem zistiť z vlastných skúseností s ich názormi, či niekomu verím alebo nie. Takže ja som Aeronetu stále dávala a dávam šancu, že môžu prinášať podnetné myšlienky alebo zatajené správy.

V poslednom článku som priniesla od nich aj informáciu, ktorá bola nepravdivá. Išlo o to, že šéfredaktor Aeronetu tvrdil, že vysoký dôstojník Kalifornskej národnej letky alebo gardy, nemal čo hľadať na Ukrajine alebo je veľmi podozrivé, že sa učil pilotovať ukrajinskú stíhačku, z čoho usúdil, že mohol sa zacvičovať na provokáciu, ktorá môže vyvolať vojenský konflikt, ktorý môže prerásť až do vojny s Ruskom.

Ak máme teda bojovať proti hoaxom, dožadovala som sa diskusie, či toto je pravda alebo nie. Keď budeme pred takýmito správami len zatvárať oči, budeme sa tu pri všetkých správach deliť len na tých, čo im veria alebo neveria, čo sa dá rýchlo zistiť práve len v diskusiách, ktoré spravy sú pravdivé, ktoré sú len „vraj“ alebo „údajne“ pravdivé a ktoré vôbec nie sú pravdivé.

Včera som sa dočítala aj to, že Kalifornská národná garda má už 25.výročie spolupráce s Ukrajinou a teda nie je zvláštnosťou, že sa na Ukrajine nachádzal letec z tejto gardy. To bežný človek nevie, preto môže uveriť takýmto správam. Aspoň ja som sa nikdy národnými gardami alebo letkami nikdy nezaoberala. Tak aby sme si všetko zisťovali sami, keď sa chceme dopátrať, kto má kedy pravdu.

Na samotnom Aeronete o tom už písal jeden diskutér, čo v množstve komentárov zaniklo. Už včera som sa aj ja dožadovala na Aeronete, aby sa k tomu pán šéfredaktor Aeronetu pán VK vyjadril a dokázal svoje tvrdenia, aby dôveryhodnosť svojich informácii a myšlienok niečím podoprel. Rovnako aj dnes som sa toho na Aeronete dožadovala, ale miesto toho moje otázky a protiargumenty len vymazali.

Presne toto ma voľakedy odradilo od denníka SME a denníka N, že na otázky často neodpovedali, vymazali vás alebo zablokovali. Veď presne preto aj samotné alternatívne médiá vznikli, aby sa takto nepretláčali len jednostranné názory a protiargumenty nehádzali do koša. Keď som to neodpustila mainstreamu, u alternatívnych médií mi to už nemá vadiť? Pokiaľ robia to isté a umlčiavajú protiargumenty, robia len a len to isté, čo robia aj niektoré noviny (rôznou mierou) a ktoré práve preto kritizujeme.

Necítila som o nič menšie podráždenie z neobjektívnosti, než som cítila pri iných denníkoch, keď robia to isté. Nevidím dôvod, prečo by som to mala už pri alternatívnych médiách schvaľovať, že im nepohodlné názory alebo protiargumenty budú mazať a takých čitateľov len blokovať a odstavovať. A to dokonca ešte aj ich sympatizantov, čo nie sú ich nepriateľmi a nepokúšajú sa ich zničiť, len si dovolia pýtať sa alebo dožadovať odpovedí na protiargumenty!

Až teraz môžem dať Jurajovi Poláčkovi (z Komentárov na SV) za pravdu, čo sa týka Aeronetu, že hlavná česká alternatíva nebude celkom spoľahlivý zdroj, keď som sa o tom presvedčila sama a osobne, že môžte byť ich sympatizantom a diskutovať tam, len pokiaľ nemáte pre nich aj nepríjemné otázky v podobe protiargumentov. Potom vás zablokujú, vaše otázky vymažú a pestujú si len takých čitateľov, ktorí im len slepo veria aj keby sa mýlili a šírili aj nepravdivé informácie.

A toto nebola vedľajšia vec, pretože šíriť správu o možnej provokácii Ruska, je dosť závažná informácia, aby ich nezaujímalo, či je naozaj pravdivá. Aeronet ma týmto teda sklamal ako Denník N. Musím podotknúť, že asi máme lepšie alternatívne médiá na Slovensku, než sú v Česku. Tie síce majú svoje chyby tiež, ale neviem o tom, že by názory ľudí cenzúrovali. Chybám iných alternatívnych médií (ktoré preto existenciu alternatívnych médií ohrozujú) sa budem venovať nabudúce.

.

Prečo sa iní liberáli na vašu stranu nepridajú a radšej budú hopkať na námestiach

22.02.2024

Predstavte si tých ľudí na námestiach z ich liberálnych bublín, keby zrazu s nimi nesúhlasili a stali by sa kritickí. Môžete si každý deň prečítať na SME, ako na takých reagujú. Okamžite im nadávajú, že sú smeráci, kremloboti a taký človek zažíva nátlak, aby stíchol, aby sa zaradil a nepísal nič kritické voči nim, aby bol ticho. Prečo sú takí ľudia [...]

Čekan uviedol, že nebojoval za odstavovanie nezaočkovaných z internetu!

21.02.2024

Experimentálne očkovanie, za ktoré nikto neberie zodpovednosť, má byť dobrovoľné. Slovo dobrovoľné znamená, že nemá byť k takému očkovaniu, za ktoré si má byť sám zodpovedný, donucovaný alebo vydieraný! Jeden sám Čekan by nikoho nemohol donucovať alebo vydierať, keby to nerobili novinári, ktorí dennodenným písaním prenasledovali a odsudzovali ľudí, čo [...]

Príbeh mnohých, ktorých vydierajú cez rodiny

19.02.2024

Cesta od liberála k dezolátovi Toto píšem tebe, Luna, o svojich zážitkoch na blogu Pravdy. Myslím si, že sa tu na mňa ľudia hnevali, že tu píšem veľa liberálnych myšlienok, názorov, agendy, ale ja som náhle prešla sem z úplne opačného tábora. Ja som prišla od tých zo SME, kde sa vždy písalo, že na Pravde sú primitívi, čo volia Smer. Verila som tomu. Ja som [...]

Snehová kalamita, diaľnici A13, Brenner

Šoféri uviazli na diaľnici, je medzi nimi veľa Čechov a Slovákov. Snehová kalamita komplikuje dopravu na Brenneri.

23.02.2024 14:50

Pozrite si snehovú kalamitu na diaľnici A13 Brenner. Zábery z nej zachytil mReportér Jakub.

gašpar tibor, gašpar pavol

Fico sa zahráva s povesťou Slovenska, ak chce obísť prezidentku pri vymenovaní šéfa SIS, mieni KDH

23.02.2024 14:20

KDH odmieta účelové konanie vládnej koalície, ktorá sa snaží nájsť cesty, ako dostať Pavla Gašpara na post riaditeľa SIS.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Poprední českí advokáti sa pozreli na slovenskú novelu Trestného zákona. Ako ju vidia?

23.02.2024 14:15

Český server Advokátní deník online sa spýtal popredných českých expertov na trestné právo, čo hovoria na novelu Trestného zákona, prijatú na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,435
Celková čítanosť: 5488250x
Priemerná čítanosť článkov: 3825x

Autor blogu

Kategórie