Založ si blog

Ako zavádzala česká alternatíva

Ak by ste si mysleli, že alternatívne médiá spolupracujú, s prekvapením by ste zistili, že ešte aj tie sa vzájomne aj neznášajú.

Toto zistenie, pre mňa ako zástancu alternatívnych médií (keď mainstream dostatočne neinformuje), bolo veľmi smutné, že ešte aj tie sa vzájomne neraz neznášajú. Miesto toho, aby spolupracovali a vážili si pluralitu názorov, tiež si zvyčajne vážia len vlastné názory a voči iným majú postoj ako mainstream k alternatíve – rovnako pohrdlivý.

Napríklad Informačná vojna „nepodporuje“ Juraja Poláčka v Komentároch na Slobodnom vysielači a Juraj Poláček sa rozišiel so svojim parťákom v tých Komentároch a nepodporuje najväčšiu českú alternatívu Aeronet, lebo podľa neho sú už príliš proruskí a už argumentačne nespoľahliví. A pokiaľ viem, tak ani Vlk a Aeronet (česká alternatíva) vzájomne so sebou nesúhlasia.

Takže, ako vidíte, miesto toho, aby všetci spoločne podporovali existenciu rôznych názorov, vzájomne sa v tom ešte kritizujú a navzájom sebou aj pohŕdajú. Každý z nich si razí svoje myšlienky, apeluje na vlastný rozum čitateľa, ale kto by v niečom veril iným, než im, už ho taký zdravý nemá.

Súdnemu čitateľovi teda neostáva nič iné, ako z každých si vybrať len to niečo, čo ho osloví a pobrať sa hľadať ďalej, čo si o tom všetkom bude sám myslieť.

Ako viete, som zástancom alternatívnych médií, ako som zástancom širokej palety názorov, nech všetci majú možnosť sa prejaviť, diskutovať a vy si sami vyberiete – kto kedy má pravdu a prečo, kto kedy nemá pravdu a prečo. Vyskladáte si z toho takto vlastný názor na mainstream, na rôzne noviny v ňom, na politikov, na rôznych novinárov, na rôzne alternatívne médiá – kedy a v čom podľa vás majú pravdu.

Juraj Poláček (z Komentárov na SV) asi Aeronet ani nečíta, keďže ich považuje, že už zavádzajú. Týmto vlastne neuznáva najväčšiu českú alternatívnu scénu.

No mne toto nestačilo, že ich on neuznáva, nikomu nebudem veriť len slepo, sama chcem zistiť z vlastných skúseností s ich názormi, či niekomu verím alebo nie. Takže ja som Aeronetu stále dávala a dávam šancu, že môžu prinášať podnetné myšlienky alebo zatajené správy.

V poslednom článku som priniesla od nich aj informáciu, ktorá bola nepravdivá. Išlo o to, že šéfredaktor Aeronetu tvrdil, že vysoký dôstojník Kalifornskej národnej letky alebo gardy, nemal čo hľadať na Ukrajine alebo je veľmi podozrivé, že sa učil pilotovať ukrajinskú stíhačku, z čoho usúdil, že mohol sa zacvičovať na provokáciu, ktorá môže vyvolať vojenský konflikt, ktorý môže prerásť až do vojny s Ruskom.

Ak máme teda bojovať proti hoaxom, dožadovala som sa diskusie, či toto je pravda alebo nie. Keď budeme pred takýmito správami len zatvárať oči, budeme sa tu pri všetkých správach deliť len na tých, čo im veria alebo neveria, čo sa dá rýchlo zistiť práve len v diskusiách, ktoré spravy sú pravdivé, ktoré sú len „vraj“ alebo „údajne“ pravdivé a ktoré vôbec nie sú pravdivé.

Včera som sa dočítala aj to, že Kalifornská národná garda má už 25.výročie spolupráce s Ukrajinou a teda nie je zvláštnosťou, že sa na Ukrajine nachádzal letec z tejto gardy. To bežný človek nevie, preto môže uveriť takýmto správam. Aspoň ja som sa nikdy národnými gardami alebo letkami nikdy nezaoberala. Tak aby sme si všetko zisťovali sami, keď sa chceme dopátrať, kto má kedy pravdu.

Na samotnom Aeronete o tom už písal jeden diskutér, čo v množstve komentárov zaniklo. Už včera som sa aj ja dožadovala na Aeronete, aby sa k tomu pán šéfredaktor Aeronetu pán VK vyjadril a dokázal svoje tvrdenia, aby dôveryhodnosť svojich informácii a myšlienok niečím podoprel. Rovnako aj dnes som sa toho na Aeronete dožadovala, ale miesto toho moje otázky a protiargumenty len vymazali.

Presne toto ma voľakedy odradilo od denníka SME a denníka N, že na otázky často neodpovedali, vymazali vás alebo zablokovali. Veď presne preto aj samotné alternatívne médiá vznikli, aby sa takto nepretláčali len jednostranné názory a protiargumenty nehádzali do koša. Keď som to neodpustila mainstreamu, u alternatívnych médií mi to už nemá vadiť? Pokiaľ robia to isté a umlčiavajú protiargumenty, robia len a len to isté, čo robia aj niektoré noviny (rôznou mierou) a ktoré práve preto kritizujeme.

Necítila som o nič menšie podráždenie z neobjektívnosti, než som cítila pri iných denníkoch, keď robia to isté. Nevidím dôvod, prečo by som to mala už pri alternatívnych médiách schvaľovať, že im nepohodlné názory alebo protiargumenty budú mazať a takých čitateľov len blokovať a odstavovať. A to dokonca ešte aj ich sympatizantov, čo nie sú ich nepriateľmi a nepokúšajú sa ich zničiť, len si dovolia pýtať sa alebo dožadovať odpovedí na protiargumenty!

Až teraz môžem dať Jurajovi Poláčkovi (z Komentárov na SV) za pravdu, čo sa týka Aeronetu, že hlavná česká alternatíva nebude celkom spoľahlivý zdroj, keď som sa o tom presvedčila sama a osobne, že môžte byť ich sympatizantom a diskutovať tam, len pokiaľ nemáte pre nich aj nepríjemné otázky v podobe protiargumentov. Potom vás zablokujú, vaše otázky vymažú a pestujú si len takých čitateľov, ktorí im len slepo veria aj keby sa mýlili a šírili aj nepravdivé informácie.

A toto nebola vedľajšia vec, pretože šíriť správu o možnej provokácii Ruska, je dosť závažná informácia, aby ich nezaujímalo, či je naozaj pravdivá. Aeronet ma týmto teda sklamal ako Denník N. Musím podotknúť, že asi máme lepšie alternatívne médiá na Slovensku, než sú v Česku. Tie síce majú svoje chyby tiež, ale neviem o tom, že by názory ľudí cenzúrovali. Chybám iných alternatívnych médií (ktoré preto existenciu alternatívnych médií ohrozujú) sa budem venovať nabudúce.

.

Vysvetlím vám rozdiel východného a západného Slovenska

10.08.2020

Vysvetlím vám rozdiel východného a západného Slovenska v mojich očiach. Možno to tak nie je, ale ja som to tak vnímala. Ten môj raj je a bol na západnom Slovensku a preto som ostro vnímala všetky rozdiely, keď sme cestovali z východu na západ. Na východe som nezažila takú zdieľnosť ľudí, ako na západnom Slovensku. Vyzeralo to asi tak, že keby ma hodili do vlaku a neviem, [...]

Lebo oni sú už seriózni!

09.08.2020

Darmo sa tu nad Blahom hádate, väčšina politikov nemá odvahu pomenovať, že sme vazalmi a znovu len poslúchame. Takého politika len tak vysmejú ako v socializme, že nechápe, nie je uvedomelý! A konkrétne Matovič sa z toho zobudil len raz a potom znovu zaspal. Kto si toto myslí, je pre našu spoločnosť blázon a oveľa nebezpečnejší, než keby sa fotil na motorke: [...]

Blahova ukážka, ako sa v bratislavskej kaviarni boja Smeru

08.08.2020

a prečo Blahovi držím palce Blaha 7.8.: „15. Fakt si ten podcast vypočujte, je to krásne svedectvo o tom, ako sa v bratislavskej kaviarni boja Smeru. A ako by nás chceli zničiť, no nevedia ako. Úprimne súcitíme… https://www.aktuality.sk/clanok/812541/minar-premier-je-stelesnenim-archetypu-jokera-otazkou-je-ci-moze-klaun-krajine-vladnut-podcast/„ „Premiér je [...]

Mikulec Libanon  pomoc humanitárna  Ibrahim Assaf brocková

Slovensko poskytne Libanonu 100-tisíc eur, zdravotnícky materiál aj potraviny

11.08.2020 12:05

Slovensko poskytne Libanonu pomoc v súvislosti s minulotýždňovým výbuchom v Bejrúte.

podpalacstvo nepouzivat

Považskobystrickému viceprimátorovi Máťošovi zhorelo v noci auto

11.08.2020 11:45

Za podpálením automobilu môže byť politický motív, uviedol poškodený viceprimátor Peter Máťoš.

Mike Pompeo / Susan Pompeo /

Pompeo začal v ČR cestu po krajinách strednej Európy

11.08.2020 11:42

V priebehu štvrtka pocestuje americký minister zahraničných vecí do Rakúska, poslednou zastávkou Pompea bude v sobotu Poľsko.

NAKA

NAKA zasahuje proti extrémizmu. Mala zadržať aj dvoch známych hudobníkov

11.08.2020 10:12, aktualizované: 11:41

Ide o akciu s krycím názvom "Šašovia", ktorá podľa polície prebieha aj v susednej krajine.