wikipédia:
Systém sociálního kreditu
„Systém byl představen v roce 2014 čínskou Státní radou.[1] Podle oficiálního vládního dokumentu ze dne 14. června 2014, v němž bylo vytvoření nové hodnotící strategie představeno, je cílem systému vytvoření důvěryhodného prostředí veřejného mínění. Hodnocení má klást důraz na čtyři oblasti, a to „poctivost ve vládních záležitostech“ (政务诚信), „obchodní upřímnost“ (商务诚信), „společenskou upřímnost“ (社会诚信) a „důvěryhodnost soudů“ (司法公信).[1][2] Posléze byly k připravovanému systému vydány i další vládní dokumenty, kterými se politika hodnocení upřesnila a zároveň byla zavedena zásada, podle které porušení důvěry občanem na jednom místě povede k jeho postihům na vícero místech.[1][3]
V roce 2015 vláda pověřila 8 soukromých technologických společností vývojem algoritmů a vytvořením menších zkušebních systémů; k těmto firmám patřila například China Rapid Finance, partner konglomerátu Tencent (provozovatel největší čínské sociální sítě WeChat) nebo firma Ant Financial ze skupiny Alibaba Group (provozovatel platebního systému Alipay), jež vytvořila kreditní systém Sesame Credit, který využívá dat uživatelů jednotlivých služeb skupiny.[1][2]
V současnosti (2018) probíhá zkušební provoz, do něhož se dobrovolně zapojilo několik milionů obyvatel; dále se testování účastní i některá města a technologické platformy.[4] Úplné spuštění státního systému s povinnou účastí všech občanů ČLR i některých firem je plánováno na rok 2020.[2][3]
Fungování systému a jeho důsledky
Podstatou systému je vytvoření osobního kreditu každého občana, který se pak bude zvyšovat nebo snižovat podle jeho společenského chování.[4] Při zpracovávání mimořádně velkého objemu dat se využívají technologie pro analýzu velkých dat.[5] Přesná metodika výpočtu ani jednotlivé aspekty, které vstupují do hodnocení, nejsou známy.[4] Podle medializovaných informací se kredit bude upravovat na základě:[2][4][6]
Systém počítá s pravidelným zveřejňováním žebříčků nejlepších a nejhorších občanů, a také s vytvořením „negativních seznamů“, které znemožní získat práci v státních organizacích a společnostech.[4] V praxi byla vyzkoušena i funkce, jež přes telefon informuje o špatném sociálním kreditu volaného.[4]
Pro vládnoucí komunistickou stranu je sociální kredit projektem sociálního inženýrství, jehož cílem je vytvořit poslušného, normalizovaného občana. Kritizováno je však používání nových technologií a práce s daty (big data) bez etických zábran. Stigmatizace občana může být opakovaný trest za již potrestaný přestupek či zločin a tím se stává velmi nebezpečnou.[12]
Podle některých názorů může dojít ke zneužívání systému, postupnému rozvrstvení společnosti do několika úrovní a případnému rozvoji korupce.[4] Dalším důsledkem může být zvyšování sociální izolace nízce hodnocených občanů v důsledku omezování kontaktů na sociálních sítích ze strany uživatelů s lepším kreditem (preventivně v zájmu vyhnutí se snížení vlastního hodnocení), případně i osobního kontaktu kvůli prakticky všudypřítomnému kamerovému systému.[11]„
(krátené)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Systém_sociálního_kreditu
„Hodnotiť sa bude „občianska uvedomelosť“
TREND:
Sociálne inžinierstvo 21. storočia: Čína sa mení na digitálny pracovný tábor
„Pojmy ako povinnosť, zodpovednosť, záväzok, trest či svedomie používa právo aj morálka. Existuje však rozdiel, akým spôsobom ich uplatňujú.
Čínska vláda pripravila rozsiahly sociálny experiment, ktorý má morálku a právo spojiť do jedného systému. Štátna moc chce určovať nielen zákony, ale aj morálne pravidlá a vynucovať ich dodržiavanie. Využije pritom najmodernejšie digitálne technológie a vyvinie nástroj, ktorý v konečnom dôsledku poslúži na hromadné sledovanie občanov a upevnenie „občianskej disciplíny“.
Body za (po)slušnosť
Čína do roku 2021 zavedie centrálnu databázu „bodov dôveryhodnosti“, ktorý každému z 1,4 miliardy občanov pridelí takzvaný sociálny kredit. Vláda nezverejnila metodológiu, aké kritériá použije pri určovaní „dôveryhodnosti“. Keďže od roku 2016 sociálny kredit pokusne zavádzajú niektoré regióny a mestá, možno si robiť predstavu o jeho rozsahu. V západnom svete vyvolal zdesenie.
Systém bude sledovať finančné výdavky občana, či zodpovedajú jeho príjmom a či nežije zbytočne rozhadzovačný život. Dôležitá bude aj platobná disciplína, či platí dane, spláca dlhy a plní si ďalšie zmluvné záväzky.
Hodnotiť sa bude „občianska uvedomelosť“ – kredit sa zníži za dopravné priestupky, prechod cez cestu na červenú, fajčenie vo vlaku, obsadenie sedadla bez miestenky alebo psa bez vôdzky… Ochránené nebudú ani výsostne súkromné sféry: sledovať sa budú aktivity na internete a človek príde o body za nadmerné hranie online hier, hazard, porno stránky, ako aj návštevy neschválených webov.
Dôležití budú priatelia na sociálnych sieťach…“
(krátené)
https://www.trend.sk/trend-archiv/socialne-inzinierstvo-21-storocia-cina-meni-digitalny-pracovny-tabor
Ďalšie články k sociálnemu kreditu:
Taliansko zavádza dystopický systém sociálnych kreditov. Poslušní budú odmeňovaní
Čína ako vzor pre tyraniu a kontrolu obyvateľstva
„Sociálne kreditné skóre sa už používa na rôznych miestach po celom svete, no nikde tak intenzívne ako v komunistickom pekle, ktorým je Čína.
Dystopický systém sociálnych kreditov funguje podobne ako tradičné bankové kreditné skóre, avšak, ako už názov napovedá, jeho skóre nemá veľa spoločného s finančnými vyhliadkami človeka alebo jeho schopnosťou splácať dlhy.
Sociálne skóre je jedine o tom, ako je človek poslušný voči režimu a ako akceptuje oficiálny naratív prezentovaný vládou.
Tam, kde sa tento dystopický nátlakový nástroj používa v autoritárskej diktatúre, ako napríklad v Číne, neexistuje nič také ako individuálne práva alebo sloboda prejavu.
Vlády v celom západnom svete skúmajú používanie tohto nástroja, najmä v dôsledku „pandémie“ Covid-19. Tá dokázala, že vlády môžu v kríze získať takmer neobmedzenú moc a pripraviť pôdu pre ďalšiu fázu „Veľkého resetu“ – plánu Svetového ekonomického fóra v zmysle hesla “Nebudeš nič vlastniť a budeš šťastný.“
Taliansko bude prvou krajinou so systémom sociálnych kreditov
Taliansko bude prvé v EÚ a na Západe, ktoré zavedie vládou sponzorovaný systém sociálnych kreditov.
Urobí tak prostredníctvom zavedenia svojho nového programu založeného na odmenách, ktorého cieľom je zmeniť správanie ľudí ohľadne zmeny klímy pridelením skóre na základe dodržiavania pravidiel.
Pilotný program programu sa začne na jeseň 2022 v Bologni.
Podľa miestnych novín Bologna Today budú občania dodržiavajúci pravidlá radikálnej klimatickej agendy a prejavujúci „správne správanie“, ako je napríklad správna recyklácia alebo používanie verejnej dopravy, odmenení kryptomenou a zľavami u miestnych predajcov.
Spočiatku bude zápis do skóre sociálneho kreditu nepovinný, existujú však oprávnené obavy, že program sa v budúcnosti stane povinným, podobne ako dystopický očkovací pas (covid pas), ktorý sa nedávno stal základom každodenného života v Európskej únii.
Varovania europoslancov
Viacerí europoslanci varovali, že tieto kontrolné opatrenia sa pripravovali už minulý rok.
Na tretej tlačovej konferencii, ktorá sa konala 24. novembra 2021 v Európskom parlamente v Štrasburgu, štyria europoslanci vysvetlili, prečo zelený certifikát (covid pas) porušuje základné ľudské práva, ako aj ďalšie súvisiace témy.
Uvedenú tlačovú konferenciu europoslancov si môžete pozrieť na nasledovnom videu…“
42 minút:
(krátené)
https://www.badatel.net/taliansko-zavadza-dystopicky-system-socialnych-kreditov-poslusni-budu-odmenovani/
Viedeň je ďalšie európske mesto, čo ide testovať čínsky systém sociálnych kreditov
„Činofikácia Európy sa šíri ako vírus. Zdá sa, že európske mestá, jedno za druhým, pretláčajú myšlienku čínskeho sociálneho kreditného systému.
Digitálny monitorovací systém sociálnych kreditov sa pripravuje nielen v talianskej Bologni, ako sme o tom pred pár dňami písali. Podobné projekty sa plánujú aj v Bavorsku, Nemecku a Belgicku, no zatiaľ nepokročili tak ďaleko ako práve v Bologni.
Ako to má fungovať vo Viedni
Podľa TKP blogu vykonáva Viedenská univerzita v Číne výskum sociálneho kreditného systému. Projekt so zlovestným názvom „Vybudovanie dôveryhodnej spoločnosti“ financuje Európska rada pre výskum (ďalej len „ERC“) počas 5 rokov sumou viac ako 1,8 milióna eur.
Vedúci výskumného projektu Heinz Christoph Steinhardt povedal, že samozrejme ide o systém odmeňovania, ale „tu si vyberiete, či sa zúčastníte, v Číne sa nemôžete rozhodnúť, či sa zúčastníte“.
Hodnotí ju nasledovne: Keďže presne vieme, čo ľudia chcú robiť, budú menej potrebné voľby, väčšinové hlasovania či hlasovania ako také. Údaje o správaní ľudí môžu nahradiť demokraciu ako systém sociálnej spätnej väzby.“
(krátené)
https://www.badatel.net/vieden-je-dalsie-europske-mesto-co-ide-testovat-cinsky-system-socialnych-kreditov/
Postoj:
Technológie a moc
Veľký brat z Číny a Big Data zo Západu
„Prečo sú správy o orwellovskej Číne viac mýtmi ako pravdou, o čo jej skutočne ide a v čom sa jej podobá Západ?
Keď na smartfóne rozklikol ikonku Alipay, obrazovka sa zaplnila ikonami mnohých služieb, napríklad zoznamky, ale aj Airbnb a Uberu. Raz k nim pribudla ďalšia – Sesame Credit. V popise stálo: „Využíva big data na vytvorenie objektívneho ohodnotenia. Čím vyššie skóre, tým lepší osobný kredit.“ Lazarus si službu aktivoval.
Sesame Credit začal zbierať dáta z jeho používania všetkých služieb, ktoré poskytuje aplikácia Alipay. Algoritmus dáta konštantne vyhodnocoval podľa piatich faktorov:
(1) platenie účtov načas; (2) neupresnená „schopnosť používateľa učiniť zadosť svojim záväzkom“; (3) overenie osobných údajov; (4) obsah nákupov a spôsob trávenia času (čo algoritmus vyhodnotí ako negatívne, to zníži skóre a naopak); (5) medziľudské vzťahy – ak má človek priateľov s vysokým skóre, zvyšuje sa aj jeho skóre a naopak.
Dobre, povieme si, je to trochu znepokojujúce, ale predsa len to je dobrovoľný produkt súkromnej firmy. Už ťažšie sa prehĺta, že v súčasnosti má cez 400 miliónov používateľov. A potom príde rana – čínska vláda čosi podobné testuje vo vybraných mestách. Dlhodobo pracuje na národnom systéme sociálneho kreditu.
O niečo podobné sa snažili komunisti – vybudovať nového socialistického človeka, ktorý bude „socialisticky pracovať a socialisticky žiť“. Pretvoriť kultúrne a sociálne mnohofarebnú mozaiku obyvateľstva celého rozsiahleho Sovietskeho zväzu a spriatelených krajín na jednofarebný zástup budovateľov socializmu. Práve preto fungovali eštebáci a ich tajní spolupracovníci – aby prenikli do najspodnejších, a teda aj najzákladnejších častí spoločnosti. Až do bytov a spální. O ľuďoch sa písali kádrové posudky, kde sa ich život porovnával s normou dobrého socialistického občana. A ľudia vedeli, že ich správanie je monitorované, zaznamenávané a vyhodnocované, preto sa báli porušovať pravidlá.
Tu sme sa dostali k ďalšej disciplinačnej technike – dohľadu. Keď človek vie, že ho moc sleduje alebo že by ho mohla sledovať, jej donucovacie účinky sa prenesú z ovládajúceho na ovládaného. Človek pod dohľadom si dáva pozor, aby sa správal podľa pravidiel, sám sa k tomu „donucuje“, moci stačí len uprieť naňho pohľad. Ako príklad nám opäť poslúži komunizmus – autocenzúra. Človek sám cenzuruje svoje výroky tak, aby zodpovedali štátnej norme, pokiaľ vie, že ich štátna moc (či už prostredníctvom odpočúvania, alebo svojich špicľov, alebo úradníkov) monitoruje.
Aplikácia Alipay: Technológia ako disciplinačný nástroj
Celoštátny systém? Na skóre to asi nebude
Štátny systém sociálneho kreditu sa testuje v tzv. pilotných mestách. Lokálne vlády v nich majú vlastný systém, niektoré získavali dáta v spolupráci so súkromnými Big Data spoločnosťami (ako je napríklad Alipay). Tieto systémy odmeňujú dobré správanie (napríklad za darovanie krvi, charitatívnu činnosť či recyklovanie odpadu) a trestajú zlé (nezaplatenie pokuty uloženej súdom, napísanie falošných recenzií, nevhodné správanie vo vlaku či nesprávny prechod cez ulicu).“
(krátené)
https://www.postoj.sk/66561/velky-brat-z-ciny-a-big-data-zo-zapadu
Čo nás čaká so sociálnym kreditom, ktorý sa už v Európe testuje!
https://malinova.blog.pravda.sk/2022/12/19/co-nas-caka-so-socialnym-kreditom-ktory-sa-uz-v-europe-testuje/
.
(--pokračovanie) Nedávno sa ti stalo to isté:... ...
Pozrel som si pár tvojich posledných článkov a... ...
Celá debata | RSS tejto debaty