Slovenskí macroni

Boj medzi nazorovymi extremistami pokracuje. Extremni centristi, ako ich nazval Chmelar, hanobia cely narod akokeby vsetci Slovaci boli volicmi LSNS alebo ich volicmi v utajeni a opacna strana brani svojho „kalinaka“ a nevymenila by ho „matovica“ akokeby Matovic mal silu farebnej revolucie.

.

EU vobec u nas nepotrebuje farebnu revoluciu, ked tu ma taku poslusnu koaliciu, tiez nadsenu slovenskymi „macronmi“. Zamietnu im gesto zaloby proti kvotam a s EU na vecne casy bude pokracovat. Slovaci budu orodovat za svojich zlodejov, vysmievat sa z len tricka, ze niekto by tu kradol a lahostajne volit tych, co nam tu uz poschvalovali projekty na prijimanie migrantov.

Slovaci si precitaju na Zemaveku, ze koalicia priklepla protislovenskym kolaborantom 15 milionov a rozidu sa do diskusii kritizovat ich len v opozicii, takato koalicia so sorosovcami im vyhovuje a budu ju branit jedni aj druhi – aj centristi, aj nimi hanobeny narod.

.

Skutocnou opoziciou su len ludia, ktorym je ukradnute, ci sa kolaboranti skryvaju v koalicii alebo opozicii a nebudu volit ziadnu ich stranu v ktorej prevazia, pretoze oni len hladaju, ktoru by na to lepsie vyuzili a ako ich v mene takej kolaboracie spojili. Ako kadernicka vam namiesaju slubovany odtien z byvaleho mostu a najstarsej slovenskej strany alebo z 1.maja smrcnuteho tretosektorakmi.

Hlavne, aby ste si nezvolili len Pajaca, co svojimi nitkami sklbe len ako sa mu zachce!

.

Pre mna muz bez svedomia

http://malinova.blog.pravda.sk/2017/02/25/muzi-co-nemaju-svedomie/

vcera na SME zhanal slovenskych macronov:

.

Ako má vyzerať protisystémová sila? Musí byť taká ako Kotleba? Alebo môže vyzerať ako budúci francúzsky prezident?
Jeden Macron za päť Matovičov a desať Sulíkov!

Potrebovali by sme ich aj dnes (samych macronov) – a nachádzame ich napríklad medzi študentmi odhodlanými pokračovať v protestných akciách proti korupcii. (pokusime sa ich vychovat a vyslachtit priruckami)

Macrona by Slovensko potrebovalo aj preto, aby sa zbúral práve tento myšlienkový stereotyp: že politická alternatíva schopná priniesť radikálne zmeny musí mať podobu slovnej arogancie, či priamo hromotĺkov z posilňovní, ktorí hulákajú, chriakajú na zem, hádžu dlažbové kocky po ľuďoch inej farby pleti, na sociálnej sieti sa ľuďom s iným názorom vyhrážajú smrťou… Či majú podobu rovno polovojenskej jednotky a ich ideovým zázemím je režim posielajúci občanov na smrť v dobytčiakoch.“

Tolko muz bez svedomia dnes: https://komentare.sme.sk/c/20530340/jeden-macron-za-pat-matovicov-a-desat-sulikov.html#axzz4gc3iZzJo

.

Odpoveda aj jemu vlastne Chmelar:

.

„O EXTRÉMNYCH CENTRISTOCH, KTORÍ NEZNÁŠAJÚ ALTERNATÍVY

Keď sa do mňa obúva denník Sme, vždy sa poteším, že niečo robím správne. Tieto noviny nikdy nepatrili k periodikám, ktoré by ma nútili k hlbšiemu zamysleniu, skôr si na ich nezmysloch brúsim argumentáciu. Komentátorka denníka Zuzana Kepplová mi v dnešnom článku vyčíta, že svojou výzvou na odmietnutie voľby medzi neoliberalizmom a fašizmom som umožnil, aby Le Penová bola považovaná za prijateľnejšiu ako Macron. Odhliadnime teraz od toho, že za tento chybný úsudok, ktorý vyčarovala z môjho textu, by na skúške z výrokovej logiky dostala u mňa FX (čo opäť potvrdzuje dôležitosť tohto podceňovaného predmetu pre budúcich novinárov). Mohli by sme v súlade s touto „logikou“ pripomenúť denníku Sme, že keď vyjadril „pochopenie“ pre rozhodnutie Ivety Radičovej nezúčastniť sa na druhom kole prezidentských volieb Mečiar verzus Gašparovič v roku 2004, vlastne tým umožnili, aby bol Mečiar prijateľnejší… Ale venujme sa dôležitejším veciam.

Dlhé roky ma trápi nízka politická gramotnosť slovenského obyvateľstva. U nás sa už takmer tri desaťročia šialené návrhy považujú za pravicové, pravicové za liberálne, liberálne za ľavicové a ľavicové za šialené. Ťažko však vychovávať verejnosť k vyššej politickej gramotnosti, keď aj verejnoprávna televízia vo včerajších hlavných správach označila Mélenchona za komunistu a Le Penovú eufemisticky za nacionalistku. Rovnako amerického prezidentského kandidáta Bernieho Sandersa, ktorý by bol v európskych pomeroch nudným sociálnym demokratom, označovali naše médiá pravidelne za „extrémneho ľavičiara“. Nejdem teraz školiť pani komentátorku a vysvetľovať jej rozdiel medzi ultrapravicovým a konzervatívnym, medzi socialistickým a komunistickým. Toto nech si poriadne naštuduje alebo sa k problému vrátime inokedy pri analýze politických programov. Teraz chcem len poukázať na to, že myslenie autorky vykazuje známky niečoho, čo nazývam extrémny centrizmus.

Extrémni centristi nie sú liberáli, hoci si to o sebe myslia. Sú im cudzie erbové znaky liberálneho myslenia ako je tolerancia, dialóg, úcta k pluralite a rôznorodosť alternatív. A nie je náhoda, že práve oni, ktorí sú etalónom nenávisti, obviňujú iných z neznášanlivosti. Oni si myslia, že je potrebné hľadať za každú cenu konsenzus a nahradiť demokratickú súťaž spoločnými záujmami. Výsledkom však nie je „krásny nový svet“ s ideálnymi riešeniami pre všetkých, ale obmedzovanie slobodnej diskusie a vytláčanie čoraz širšieho spektra názorov mimo akceptovateľného stredu, ktorý sa čoraz viac zužuje a začína sa nápadne ponášať na totalitárnu spoločnosť. Centristi nahovárajú spoločnosti, že hodnoty a záujmy investičného bankára sú totožné s hodnotami a záujmami pokladníčky v supermarkete a škandalizujú každý postoj, ktorý sa odlišuje od ich názoru. Pri takomto mentálnom nastavení je jasné, že každý, kto búra tento falošný konsenzus medzi biznismenmi a pracujúcimi, každý, kto narúša status quo a požaduje zmenu (bez ohľadu na jej kvalitu) je vytláčaný do pozície extrému. Každý, kto sa nezmestí do variantov toho istého systému, každý, kto projektuje zmenu, je vo verejnom diskurze delegitimizovaný, démonizovaný či dokonca tabuizovaný. V rámci tohto úzko vymedzeného konsenzuálneho priestoru je politika, ktorá bola vždy zápasom o moc, dekonštruovaná – a legitímne demokratické požiadavky sú z politického dialógu vylúčené. Tým však nezmizli, len ich nositelia boli označení za nepriateľov a vytlačení zo symbolického priestoru demokracie.

V konečnom dôsledku sú to tak práve títo extrémni centristi, ktorí ohrozujú demokratický vývoj v Európe. Pripomeňme, že to boli práve oni, ktorí pred prvým kolom (aj v denníku Sme) bludne démonizovali Mélenchona ako akéhosi nositeľa „apokalyptickej revolúcie“ a ktorí tvrdohlavou podporou Hamona (čo pri jeho nízkych preferenciách nemožno označiť inak ako politickú sabotáž) znemožnili, aby sa predstaviteľ autentickej ľavice dostal do druhého kola a pohodlne z neho vytlačil Le Penovú. Práve extrémnym centristom adresoval bývalý český disident a novinár Petr Uhl pred francúzskymi parlamentnými voľbami tieto slová: „Čím viac bude mať Mélenchonova ľavica poslancov, tým viac bude chránený vo svojich záujmoch i európsky démos, teda nielen Francúzsko, ale i spoločná a jednotná Európska únia čeliaca globalizácii. To je program Mélenchonovej ľavice, ktorá je i u nás ohováraná ako „extrémna“, prípadne protieurópska.“

To, že Zuzana Kepplová dezinterpretovala podstatu môjho článku, môže znamenať, že buď nepochopila dôležitosť demokratickej alternatívy alebo si svoju predstavu progresívnej politiky spája so zachovaním status quo, čo je v tom lepšom prípade oxymoron, v tom horšom zle maskovaný konzervativizmus. Lebo jej výzva, aby Macronovi kritici s novým prezidentom spolupracovali a dohliadali na jeho záväzky zľava, je buď drzé poníženie úlohy ľavice na akéhosi pudlíka moci a krotenie hegemóna, buď neuveriteľná naivita nehodná komentára alebo zlomyseľné pokrytectvo usilujúce sa získať čas. Macron nám už totiž svoje „záväzky zľava“ predviedol pred rokom vo funkcii ministra hospodárstva, keď obhajoval reformu zákonníka práce, ktorý výrazne zužoval práva zamestnancov. Protest proti tomuto zámeru vyhnal v júni 2016 do ulíc desaťtisíce ľudí, pričom polícia demonštrácie násilne rozohnala. Vôbec sa nečudujem, že do Macronovho hnutia sa dnes hlási extrémne neobľúbený Manuel Valls, ktorý bol v tom čase premiérom, spolu s Macronom tieto nepopulárne opatrenia pretláčal a keď sa socialisti aj vďaka takejto politike prepadli, vyhlásil, že jeho strana je mŕtva, vystúpil z nej a pridal sa k novozvolenému francúzskemu prezidentovi. Vôbec sa nečudujem, že ich časť verejnosti vníma ako charakterovo nízkych ľudí. A vôbec sa nečudujem, že nám ich ponúka za vzor práve denník Sme.“ 

6. země je zatím (do volieb) utajená (Česko)

12.04.2025

Ako na divokom západe okradli dôchodcov o dôchodky „A vzápětí poté se Trump v Bílém domě chlubil, že jeho přítel Charles Schwab díky tomu vydělal 2,5 miliardy USA na burze! Desítky milionů Američanů přišly o své úspory v investičních důchodových fondech 401k a ve strachu z likvidace akcií prostě všechny prodaly, a to s obrovskou ztrátou. Ukazuje [...]

Ako novinári vydierajú sudcov cez mediálnu šikanu

10.04.2025

Nielen umelcov, aj sudcov! Dana Jelínková: Mesiac po atentáte na premiéra nám čitatelia denníka priali smrť „So sudkyňou a členkou súdnej rady Danou Jelínkovou o antagónii medzi mainstreamovými médiami a členmi súdnej rady, o tom, aké nálady a reakcie to vyvoláva u čitateľov, o napätej atmosfére na ostatnej tlačovej konferencii súdnej rady, [...]

Ako využívajú aktivistov a novinárov proti demokracii

09.04.2025

Ilona Švihlíková: Kde vezme Evropa peníze? „Ve dvaadvacátém dílu seriálu podcastu o Světovém ekonomickém fóru v Davosu hovoří ekonomka Ilona Švíhlíková o tématu evropských zdrojů? Uslyšíte také: Jak se za dva měsíce změnily priority EU? Od klimatu ke zbrojení? Jakou roli hrají soukromé úspory pro hledání zdrojů? A jakou roli mají mít [...]

Merz

Merz chce stlačiť počet žiadostí o azyl v Nemecku pod 100 000 ročne

14.04.2025 07:59

Vláda na základe koaličnej zmluvy okrem iného pozastaví možnosť zlučovania rodín migrantov.

Maďarský opozičný líder Péter Magyar

Dostal vyše milióna odpovedí. Péter Magyar sľubuje uvoľniť eurofondy, referendum o Ukrajine v EÚ

14.04.2025 07:28

Maďarský opozičný líder chce oživiť ekonomiku.

Mario Vargas Llosa

Zomrel peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa, držiteľ Nobelovej ceny

14.04.2025 06:57

Za svoje dielo, často reflektujúce politiku a históriu tohto regiónu, získal celý rad ocenení.

vojna na Ukrajine, Sumy

ONLINE: Trump: Útok na Sumy bol strašný. Zelenskyj volá Trumpa na Ukrajinu

14.04.2025 06:00, aktualizované: 07:40

Raketový útok na Sumy predstavuje jasnú a krutú pripomienku, prečo sa Trump snaží ukončiť túto strašnú vojnu, hovorí Biely dom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,850
Celková čítanosť: 5944647x
Priemerná čítanosť článkov: 3213x

Autor blogu

Kategórie