Založ si blog

Nie je pravda, že prvý stupeň škôl nie je ohrozený!

Všetci politici a diskutéri sa všade oháňajú tým, že prvý stupeň ZŠ je otvorený a žiadna hromadná nákaza sa nešíri, nič sa nedeje, nevznikajú ohniská atď.

Nie je to pravda, lebo na školách sa naopak nedodržiavajú ani tie semafory, čo minister školstva a médiá prezentujú, že ako to vyzerá pri nákaze.

 

Vôbec to tak nevyzerá!

Aj školy, ktoré by sa mali zatvoriť, aj triedy, ktoré by mali ísť podľa tých semaforov do karantény, sa tým neriadia, čo vám vysvetlím, prečo sa tým neriadia.

A to ich nechcem kritizovať, ale vysvetliť vám, aby ste tých ľudí, čo o tom rozhodujú, chápali.

 

Ich prvoradým záujmom nie je karanténa a zatváranie škôl a ochrana učiteľov, ale ich prvoradým záujmom je, aby deti chodili do škôl. Preto sa automaticky neriadia semaforom, ale posudzujú všetky prípady nákazy individuálne, či naozaj je potrebné poslať triedy do karantény, či naozaj je potrebné zatvoriť školu. Doslova radšej riskujú a radšej nezatvárajú, len aby deti mohli chodiť do školy stoj, čo stoj. Iste, mnohým učiteľom sa to aj nepáči, že na ich bezpečnosť sa podľa semaforov nedbá, ale vďaka tomuto individuálnemu posudzovaniu a riskovaniu, zostávajú školy otvorené a vyučovanie pokračuje nepretržite.

 

Uvediem vám nejaký príklad. Napríklad ja mám už dve kolegyne, s ktorými zdieľam spoločný kabinet, čo prekonali koronavírus, ale nikto z nás nešiel do karantény a ďalších nakazených mimo nášho kabinetu.

Mohlo by sa nám to nepáčiť, ale všetci učitelia radšej chcú chodiť do práce, ako učiť z domu a preto vlastne súhlasia aj súkromne, že sa ich zdravie riskuje. Radšej si dávajú pozor, nosia rúška, dodržiavajú všetky bezpečnostné opatrenia, ale všetci chcú chodiť do práce a už nechcú zažiť to, ako vraj nič nerobili, keď sme učili z domu.

 

Takže, nie je pravda, že nákaza sa nešíri, v podstate sa tutle, ignoruje a riskuje, len aby sa nemuseli školy zatvárať. 

Čiže, keď pustíte do škôl aj druhý stupeň, tak to už buchne a školy zatvoria nielen pre druhý stupeň ZŠ, ale aj prvý, lebo aj na prvom stupni stúpne nákaza! 

Veď tí žiaci z druhého stupňa majú súrodencov na prvom a nakazia aj tých na prvom a všetci sa natrieskaní pohybujeme v spoločných malých priestoroch. Keď to uvidíte ráno alebo na obed, to máte ako ľudí na proteste, zasmiali by ste sa nebezpečenstvu počas plošného testovania. Deti tie opatrenia nedodržiavajú, lebo sú to deti a deti sú ešte nezodpovedné. Napríklad si kúpia desiatu v automate, neumyjú si ruky a rovno čím pochytali všetko, ju jedia. To nemôže mať každý žiak svojho dozorcu, aby naňho dával pozor, aby si umyl ruky a to hovorím práve o druhom stupni ZŠ, lebo skôr poslúchajú malé deti, že si tie ruky umyjú a tie skôr môžete skontrolovať. Predsa nebude uciteľ v siedmej triede kontrolovať žiakov cez prestávky po návrate z WC a či si umyl ruky pred desiatou, ako kontrolujeme malé deti.

 

A žiaci to nerešpektujú, lebo veď tie opatrenia ignorujú aj ich rodičia, politici a celá spoločnosť. Tak čo vo vás puberťáci vidia, aký iný vzor? A ešte viac chápu, že potom tiež môžu na to kašlať a tak, keď pochytajú automat, ktorý chytali všetci, dole rúško a zabránite mu jesť? Kto to má kontrolovať cez prestávky? Má si učiteľ na druhom stupni kontrolovať, či si umyli ruky pred desiatou? Aj žiaci na to kašlú, ako vidia kašlať na to celú spoločnosť.

 

 

Nevyhovárajte sa na to, že s prvým stupňom to ide. Ide to len na hranici riskovania, že sa obchádzajú semafory, kde sa len dajú a nie je ešte viac zatvorených škôl.

Keď pustíte druhý stupeň do škôl, potom tých prípadov bude ešte viac, ešte viac učiteľov bude mať nákazu a zatvoria pre nedostatok učiteľov celé školy, ešte aj prvý stupeň!

Aký má význam dva týždne pred Vianocami pustiť starších do škôl? To je čisto len výhovorka, že chceli sme ich pustiť, ale nedalo sa!

Neohrozujte prevádzku prvých stupňov ZŠ.

 

 

 

 

z komentárov pod Visolajským:

 

No neviem, či všade inde je to so školami inak ako u nás. V ČR zatvorili školy 14.10. vrátane dolného stupňa. Obchody a úrady zatvárali až 22.10. Pred dvoma týždňami začali chodiť do školy len prváci a druháci. V Rakúsku a Poľsku sú zatvorené tiež všetky školy vrátane dolného stupňa. To, že my sme mali celý čas otvorený druhý stupeň je dosť veľký luxus. Taký okres Tvrdošín začiatkom novembra 6-násobne prekračoval nemeckú normu na lokálny lockdown. Nemci majú na otvorené školy predovšetkým dobré čísla. Keď chceme mať otvorené školy ako v Nemecku, musíme mať nemecké počty nakazených. Od toho sa to odvíja.“

 

 

Počet nových pozitívnych začal rásť a je nepravdepodobné, že by školy vôbec ostali dlho otvorené a navyskytol sa v triedach, školách nejaký pozitívny učiteľ, alebo žiaci, či rodičia žiakov.Pokiaľ sa teda nenájde nejaký systém preventívneho testovania učiteľov, žiakov a rodičov, a systém iných podporných opatrení (menšie skupiny, vetranie, ochrannné pomôcky, atď.) ktorý by zabezpečil aké také predpoklady na to, aby školy ostali otvorené, tak to otvorenie nebude mať dlhé trvanie.“

 

 

Predstava Visolajského:

 

„Kľúčový moment pre bezpečnosť fungovania škôl bude zabezpečenie pravidelného testovania školákov a riadny epidemiologický dohľad. Už máme k dispozícii pomerne lacné a rýchle testy. Na antigénový test stačí jeden výter nosohltana, test trvá 15 minút a stojí približne 4 eurá. Takto by sme mohli ráno pred školou otestovať žiakov, tým by sme významne redukovali možnosť zavlečenia nákazy do školy. Test zachytí len štádium, keď je vírusu v dýchacích cestách najviac a keď je dotyčný najinfekčnejší. Senzitivita testu je okolo 50 %, preto je nevyhnutné testovanie aspoň dvakrát týždenne.“

 

https://www.postoj.sk/66643/je-nacase-otvorit

 

Podľa mňa je to nereálne v krajine, kde aj rodičia odmietajú testy, rúška a všetky bezpečnostné opatrenia. Odmietajú ho všade, čiže jediným riešením je len zatváranie.

 

 

 

.

Nielen testovať ale aj liečiť!

14.01.2021

Lekári by mali proti covidu podávať ambulantnú liečbu, nielen vypísať pacienta. Očkovanie ide pomaly a pôjde pomaly. Aj podľa Matoviča bude pri tomto tempe zaočkovaných do konca júna len 20 % obyvateľov, čiže očkovanie ich teraz nezachráni a testovanie nie je možné stíhať pre všetkých aj keby chceli! Je možné mať len samé lockdowny? Ale pomôcť ľuďom by mohli [...]

Vzťah Matovič – Sulík nie je podstatný

10.01.2021

Nie je to tak dávno, čo tu bol veľmi dobrý článok o direktívnom riadení v školstve a že každý správny pracovný kolektív by mal byť plný diskusií, kde by išlo až o tvorivé hádky, ako postupovať pri čomkoľvek, že tak by vyzeral slobodný kolektív. Aj vláda by tak mala vyzerať, podotýkam v inteligentnej spoločnosti, že by v nej zaznievali aj celkom protichodné [...]

Matovič! Chcel si bojovať proti korupcii a teraz máš takú pod zadkom a to s liekmi, ktoré rozhodujú už o životoch ľudí!

09.01.2021

Na Slovensku ľudí nezaujíma liečba koronavírusu, len politický boj opozície proti vláde. Pritom by tej vláde mohli vyčítať, že miesto záujmu o liečenie koronavírusu sa zaujíma len o očkovanie a testovanie. Aj keď budete testovať všetkých a každý deň, aj tak budú obete, ktoré je nutné liečiť a nie ich doraziť drahým remdesivirom za 2000 eur a len preto, že [...]

F16 / Stíhačka /

Rusko po USA odstúpilo od Zmluvy o otvorenom nebi, Biden pripúšťa eskaláciu napätia

15.01.2021 17:35

Zmluva podpísaná v roku 1992 mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Mark Rutte

Holandská vláda pre krivdu na 20-tisícoch rodičov podala demisiu

15.01.2021 16:15

Demisia vlády ale podľa politológov na výsledok marcových volieb zrejme veľký vplyv mať nebude.

zima, sneh, počasie, mráz, Arizona, muž, dáždnik

V Grécku sa za noc ochladilo o 40 stupňov Celzia

15.01.2021 16:00

V meste Florina na severe Grécka klesla v piatok ráno teplota až na mínus 20 stupňov.

Germany Merkel's Party

CDU si volí šéfa. V tieni Merkelovej a vírusu

15.01.2021 14:35

Pre pandémiu COVID-19 sa stretnú len v digitálnom priestore. Ale 1 001 delegátov zjazdu CDU sa musí rozhodnúť, kto ich povedie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 834
Celková čítanosť: 3055520x
Priemerná čítanosť článkov: 3664x

Autor blogu

Kategórie