Založ si blog

Pravdepodobnosť miesta nákazy koronavírusom

Na českom iDnes dnes vyšiel článok, kde sa ľudia najpravdepodobnejšie nakazia koronavírusom.

Keď postupujeme podľa skúseností z iných štátov, môžeme využiť aj českú štatistiku, kde sa ich nakazení nakazili. Polovica prípadov bola v práci.

Prekvapujúce je, že hoci hlavný hygienik rozprával o doprave a každý argumentuje dopravou, pracovať v doprave nie je také nebezpečné ako v školstve.

Taktiež je prekvapujúce, ako nízko sa umiestnilo riziko predavačiek.

A úplne najviac je prekvapujúce, že na spoločenských akciách sa nenakazilo toľko ľudí, ako by ste si mysleli, že práve tam a to hovoril hlavný hygienik, že práve tam sa má nakaziť – na svadbách a na diskotékach.

 

 

Keby sme sa poučili z ich štatistík, tak spoločenských akcií sa nemusíme tak báť, ani reštaurácií, ale riziková oblasť je školstvo a cez deti, ktoré sú bezpríznakovými prenášateľmi. 

To znamená, že pri nákazách v rodine je nutné zamerať sa na deti, či nie sú prenášačmi, lebo cez iné deti môžu prenášať koronavírus do svojich rodín, nielen na učiteľov. A to znamená, že je absolútne nedostatočné, že regionálny úrad chce takéto deti testovať až po skončení rodinnej karantény a nezaujímajú sa dovtedy o to, koľko iných detí v ich okolí môže byť nakazených a nezachytených za tých 10 dní, pokiaľ sa čaká na koniec karantény.

Spolužiaci takého žiaka tiež môžu byť nakazení a celých 10 dní roznášať nákazu a bez príznakov.

 

Ak to nie sú schopné regionálne úrady zvládať a testovať deti z nakazených rodín hneď, potom zatvorte školy, keď sú také rizikové.

Ale celkom by stačilo, keby sa s týmto štatickým prieskumom oboznámili aj na Slovensku a mali by mať aj vlastný (prečo nevieme rizikovosť aj slovenských štatistík?)

a zamerali sa na testovanie v školstve, keď je rodina kvôli pozitívnym výsledkom v karanténe.

Ak by sa to zachytilo včas, nebolo by potom nutné plošne zatvárať školy!

 

Alebo budeme čakať, pokiaľ na to prídeme aj na Slovensku?

 

V Česku sa rozhodli, že školy napriek tomu nebudú zatvárať, pretože štatistiky ukazujú, že starší žiaci sú natoľko nedisciplinovaní, že keď zostanú doma, hromadne sa stretávajú a nemá ich kto kontrolovať. Preto musia chodiť do školy, aby ich v škole mohli kontrolovať učitelia a tam ich majú pod dozorom. Čiže na to tých učiteľov obetovali, lebo sú ohrození ako zdravotné sestry pre bezpríznakový prenos.

Keď už chcú aj u nás takto učiteľov obetovať, aby strážili deti, lebo inak by školy v Česku zavreli a kvôli tomuto nie, aby ich strážili, tak nesmieme zabúdať na to, že priemerný vek učiteľov je u nás vysoký a okolo 50. Tak snáď by sa potom malo v školstve aspoň prednostne testovať, keď už sú žiaci s rodičmi v karanténe kvôli pozitívnym výsledkom. A to sa nerobí!

Alebo budeme čakať na úmrtia učiteľov, hoci už teraz vieme, že žiaci sú bezpríznakoví?

 

 

 

„Při interpretaci uvedených dat je nutné brát v potaz zpoždění týden až 14 dní mezi skutečnou dobou nákazy a diagnostikováním uvedeného případu,“ uvedla Svobodová.

 

 

Z dat lze například vyčíst, že v za září se nakazilo 655 lidí pracujících v administrativě či 674 pedagogů a zaměstnanců ve školství. Ze zdravotnictví se za září doposud nakazilo 276 zdravotních sester a 136 lékařů.

 

 

Počty nakažených učitelů i nadále stoupaly velmi rychle, jak se dalo očekávat, učitelů s potvrzenou nákazou je více než zdravotních sester.

 

 

Velmi nízké jsou podle ÚZIS také podíly nákaz související s hromadnými a společenskými akcemi, sportem nebo aktivním trávením volného času. Na akcích, které byly ale velkou část jara zakázané a pořád se na ně vztahují jistá omezení, se od začátku epidemie nakazilo 796 lidí, což činí asi 1,8 procenta. Stejné procento uvádí ÚZIS i u sportu, nakažených bylo 817.“

 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/uzis-data-nakaz-v-rodine-a-v-praci-podle-ubylo-vic-je-jich-ve-skole-koronavirus.A200926_085107_domaci_lre

 

doprava NIE

spoločenské akcie NIE

 

50 % práca

 

Pravděpodobné místo nákazy pozitivních občanů ČR

 

podľa počtu prípadov:

 

1. Administrativa / kancelář

 

2. Strojírenství, elektro

 

3. Pedagog, školství

 

4. Zdravotní sestra

 

5. Hornictví, těžba

 

6. Jiný zdrav. prac.

 

7. Management, vedení, řízení

 

8. Dělnické profese, agenturní prac.

 

9. Řemeslník

 

10. OSVČ

 

11. Lékař

 

12. Jiný potravinář

 

13. Prodavač(ka) / pokladní

 

14. Gastronomie, pohostinství

 

15. Řidič, doprava

 

16. Skladník, expedice, logistika

 

17. Sociální pracovník / péče o osoby

 

18. Pracovník ve službách

 

19. Pracovník v IT

 

20. Stavebnictví

 

21. Ostatní

 

zdroj iDnes

Všetkých vždy ohrozujú extrémisti

28.10.2020

Ľudia si myslia, že keď niekde vidia extrémizmus, najlepším bojom proti takému extrémizmu bude veľká sila opačného, lebo nepriateľská sila vyžaduje veľkú silu opačného, ako vo vojne. Preto neustále obidve skupiny sú nútené zvyšovať svoju silu a roztáčajú dva opačné extrémy, z ktorých každý je už chorý a extrémny. Švédsko spolieha na dobrovoľný [...]

Opäť sa budem venovať téme, kto je na vine

26.10.2020

V Česku nadávajú na Babiša, že schválne podceňoval opatrenia kvôli voľbám a snažil sa zapáčiť ľuďom a preto všetko mali benevoletnejšie. Áno, je to tak, že má na tom svoju vinu, ale najväčšiu vinu na tom má v Česku ich opozícia a opozičné strany, ktorým vyhovovalo, že sa šírili konšpirácie o pandémii a neškodnosti vírusu, aby mohla všetky opatrenia vlády [...]

Nevedela som, že sa rodí v rúškach

25.10.2020

Doteraz som si myslela, že to len extrémisti na jednom konci preháňajú, že rodičky nútia rodiť v rúškach. A napokon sa dozviem, že nielen že musia rodiť v rúškach, ale pôrodnice sa im môžu vyhrážať, že im zoberú novorodenca, keď nepodstúpia test. „Obludnosť postoja nemocnice umocňuje aj skutočnosť, že WHO v žiadnom prípade neodporúča oddeľovať [...]

pocasie-30-10-2020

Studený front odíde, teplý príde. Daždivé počasie zostáva

29.10.2020 22:17

Po chladnom piatku sa situácia cez víkend zmení. Niekde môžu teploty stúpnuť až na príjemných šestnásť stupňov Celzia.

DOD: Ústavný súd SR

Ústavný súd súhlasil s väzbou pre Urbancovú a Lindtnera

29.10.2020 21:46

Ústavný súd nedal súhlas na vzatie do väzby Jozefa Kolcuna, sudcu Najvyššieho súdu. S väzbou pre Urbancovú a Lindtnera nemal problémy.

Ide o pravdu, Miroslav Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Vládu verejne kritizujem až keď nemám odozvu v koalícii

29.10.2020 20:00

Upozorňuje, že plošné testovanie nie je dostatočne pripravené. Poslanec a primátor Miroslav Kollár ale robí všetko preto, aby sa v Hlohovci otestovalo čo najviac ľudí.

Čaputová

Prezidentka telefonovala s nemocnicami, situácia v nich je zlá

29.10.2020 19:36

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19, podľa prezidentky je v nich situácia zlá.