Canada’s descent into tyranny is almost complete
Handing judges the ability to put people under house arrest because they might commit a hate crime isn’t progressive, it’s North Korean
Zostup Kanady do tyranie je takmer dokončený
Poskytnúť sudcom možnosť dať ľudí do domáceho väzenia, pretože by mohli spáchať trestný čin z nenávisti, nie je pokrokové, je to severokórejské
BILL C-63
First Session, Forty-fourth Parliament, 70-71 Elizabeth II – 1-2 Charles III, 2021-2022-2023-2024 |
HOUSE OF COMMONS OF CANADA |
BILL C-63 An Act to enact the Online Harms Act, to amend the Criminal Code, the Canadian Human Rights Act and An Act respecting the mandatory reporting of Internet child pornography by persons who provide an Internet service and to make consequential and related amendments to other Acts
|
FIRST READING, FEBRUARY 26, 2024
|
MINISTER OF JUSTICE |
Margaret Atwood, Elon Musk call out Trudeau’s ‚Orwellian‘ hate speech legislation
https://nationalpost.com/news/politics/online-harms-act-george-orwell
Margaret Atwoodová A Elon Musk Vyzývajú Trudeauovu „Orwellovskú“ Legislatívu O Nenávistných Prejavoch
Atwood namietal proti časti návrhu zákona, ktorá hovorí, že ak sa osoba „na základe rozumných dôvodov obáva, že iná osoba spácha“ trestný čin z nenávisti, sudca môže nariadiť jej uväznenie, dať jej domáce väzenie alebo trvať na tom, aby nosila elektronický monitorovací náramok.
Primerané dôvody sú nižšou úrovňou dôkazu, ktorú musí súd zvážiť, než je štandardná úroveň bez rozumných pochybností a na súde by mohol niekoho potrestať, aj keď sa ešte musí dopustiť údajného trestného činu z nenávisti.
„Možnosti pomsty falošných obvinení + veci s myšlienkovým zločinom sú veľmi lákavé!“ napísal Atwood na X minulý piatok.
Návrh zákona sa stal terčom intenzívnej kritiky zo strany obhajcov občianskych slobôd a pravicových osobností sociálnych médií.
Russell Brand, britský komik, ktorý čelí viacerým obvineniam zo sexuálnych útokov a ktorý sa považuje za kultúrneho bojovníka YouTube, sa v príspevku X opýtal: „Je Trudeauov zákon C-63 o ochrane detí alebo o označení akéhokoľvek prejavu, ktorý sa mu osobne nepáči, ako nenávistný? ?“
Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a vlastník X, predtým Twitter, označil v utorok v príspevku na sociálnej sieti potenciálne doživotné tresty za propagandu nenávisti za „ bláznivé “.
Atwood prirovnal návrh zákona k listom, ktoré používal francúzsky panovník Ľudovít XIV. na svojvoľné väznenie ľudí v 18. storočí.
„Ak je tento účet zákona pravdivý, je to znova Lettres de Cachet,“ napísala.“
V Kanadě chystají orwellovský zákon.
https://echo24.cz/a/H4UKw/zpravy-svet-lamada-orwellovsky-zakon-o-ublizeni-na-internetu
„Postihovanie takzvaných nenávistných prejavov, špeciálne v internetovom prostredí, je jednou z výrazných charakteristík progresívnej politiky naprieč celým svetom. Absolútnym premiantom by sa po prijatí novej legislatívy mohla stať Kanada.
Práve vláda tejto severoamerickej krajiny totiž koncom minulého mesiaca zverejnila pripravované znenie svojich najnovších pravidiel pre používanie internetu, Zákon o škodách spôsobených na internete, ktorý sa stal známy aj ako Návrh C-63.
Domáce väzenie za budúci zločin
Zákon by napríklad sfunkčnil koncepciu preventívneho domáceho väzenia a pokuty. Sudca by trest mohol uložiť v prípade, ak by existovali rozumné dôvody domnievať sa, že jednotlivec spácha nenávistný trestný čin. Inými slovami, človek by nebol potrestaný za to, čo spáchal, ale za to, čo by hypoteticky mohol spáchať v budúcnosti.
Previnilec by tiež mohol za nenávistný prejav putovať do väzenia – zdôrazňujeme – na doživotie. Samozrejme, týkalo by sa to tých najťažších verbálnych deliktov, konkrétne obhajovania genocídy.
Trestný zákon v Kanade má byť zároveň pozmenený a doplnený tak, aby sa vytvorili nové tresty za „spáchanie trestného činu… ktorý je motivovaný nenávisťou“.
Zriadiť by sa tiež mali nové regulačné orgány. Takzvaná Komisia pre digitálnu bezpečnosť bude môcť nariadiť odstránenie určitého online obsahu do 24 hodín. Druhý orgán, Ombudsman pre digitálnu bezpečnosť, bude obhajovať „verejný záujem vo vzťahu k online bezpečnosti“. A napokon, Kanadský úrad pre digitálnu bezpečnosť bude oba tieto orgány podporovať a pomáhať im pri plnení ich povinností.
Už fungujúca inštitúcia, Kanadský tribunál pre ľudské práva, zas bude môcť každej obeti, ktorá sa nenávistným prejavom cíti dotknutá, priznať odškodné 20-tisíc dolárov a v krajnom prípade až 50-tisíc dolárov. Napríklad, tucet online príspevkov, ktoré tribunál uznal za „nenávistné“, môže vygenerovať pokutu vo výške až 600-tisíc dolárov. Tvrdí to Únia pre slobodu prejavu.
„Zdá sa, že legislatíva platí retroaktívne, čo znamená, že môžete byť predvedený pred súd pre ľudské práva za akýkoľvek materiál, ktorý ste zanechali online, bez ohľadu na dátum jeho zverejnenia,“ upozorňuje magazín Spectator.
Kritici vravia o totalitnom predpise
Pripravované zmeny sa podľa kanadskej spravodajskej televízie CTV News dostali pod ostrú kritiku zo strany skupín pre občianske slobody a právnych expertov. Tí vyjadrujú obavy z potenciálneho oslabenia slobody prejavu v krajine.
Podľa Kanadského zväzu občianskych slobôd by napríklad Návrh C-63 mohol potlačiť verejnú diskusiu, a to aj prostredníctvom „kriminalizácie politického aktivizmu“. Takéto kroky sú podľa vyjadrenia organizácie „drakonické“.
Slávna kanadská spisovateľka a autorka svetoznámeho distopického románu Príbeh služobníčky Margaret Atwoodová zas označila krok za „orwellovský“ a v tomto kontexte hovorí o „myšlienkových zločinoch“, čo je pojem, ktorý spopularizoval práve kultový román 1984. Pripomeňme, že jej životné dielo pritom reflektuje opačný možný extrém, keďže opisuje svet, v ktorom náboženská patriarchálna spoločnosť vo fiktívnej krajine Gilead ležiacej na území USA núti ženy výhradne rodiť deti a starať sa o domácnosť a tie, ktoré túžia po slobode, sú prísne trestané. Hlavným útočiskom pre ne sa pritom stáva práve Kanada.
Konzervatívny autor Stephen Moore zhodnotil Zákon o škodách spôsobených na internete ako „najšokujúcejšiu zo všetkých totalitných, neliberálnych a protiosvietenských právnych predpisov, ktoré boli za posledné desaťročia uplatnené v západnom svete“.
Kanadský psychológ a publicista Jordan Peterson, ktorý vlani poskytol Štandardu rozhovor, na sociálnej sieti X skonštatoval, že podľa C-63 by kriminalizácia jeho osoby bola istotou.
Legislatíva prichádza uprostred diskusie, ktorú vyvolala vojna medzi Izraelom a Hamasom, o tom, čo znamená nenávistný prejav a čo by sa malo považovať za hranicu obhajoby genocídy.
Zmeny vraj zrejme prejdú
Ako píše globálne pôsobiaca právnická kancelária Norton Rose Fulbright, zákon bude mať za následok najvýznamnejšie rozšírenie kanadských zákonov o nenávistných prejavoch a vytvorí pre mediálne spoločnosti a sociálne siete jedno z najprísnejších regulačných prostredí.
Legislatíva sa momentálna nachádza v druhom čítaní a kancelária píše, že vzhľadom na pozornosť, ktorú vláda na tieto zmeny upriamila, možno očakávať, že v blízkej dobe príde k jej schváleniu.
Ako ozrejmil kanadský verejnoprávny vysielateľ CBC, progresívci na čele s premiérom Justinom Trudeauom sa počas predvolebnej kampane v roku 2021 zaviazali, že do sto dní od znovuzvolenia zavedú legislatívu o škodách na internete. Termín však nedodržali a vytvorenie expertnej skupiny, ktorá pri tvorbe legislatívy pomáhala, oznámili až v marci roku 2022.“
Neuveriteľné. Takéto úvahy som donedávna... ...
Celá debata | RSS tejto debaty