Založ si blog

Pravdepodobnosť miesta nákazy koronavírusom

Na českom iDnes dnes vyšiel článok, kde sa ľudia najpravdepodobnejšie nakazia koronavírusom.

Keď postupujeme podľa skúseností z iných štátov, môžeme využiť aj českú štatistiku, kde sa ich nakazení nakazili. Polovica prípadov bola v práci.

Prekvapujúce je, že hoci hlavný hygienik rozprával o doprave a každý argumentuje dopravou, pracovať v doprave nie je také nebezpečné ako v školstve.

Taktiež je prekvapujúce, ako nízko sa umiestnilo riziko predavačiek.

A úplne najviac je prekvapujúce, že na spoločenských akciách sa nenakazilo toľko ľudí, ako by ste si mysleli, že práve tam a to hovoril hlavný hygienik, že práve tam sa má nakaziť – na svadbách a na diskotékach.

 

 

Keby sme sa poučili z ich štatistík, tak spoločenských akcií sa nemusíme tak báť, ani reštaurácií, ale riziková oblasť je školstvo a cez deti, ktoré sú bezpríznakovými prenášateľmi. 

To znamená, že pri nákazách v rodine je nutné zamerať sa na deti, či nie sú prenášačmi, lebo cez iné deti môžu prenášať koronavírus do svojich rodín, nielen na učiteľov. A to znamená, že je absolútne nedostatočné, že regionálny úrad chce takéto deti testovať až po skončení rodinnej karantény a nezaujímajú sa dovtedy o to, koľko iných detí v ich okolí môže byť nakazených a nezachytených za tých 10 dní, pokiaľ sa čaká na koniec karantény.

Spolužiaci takého žiaka tiež môžu byť nakazení a celých 10 dní roznášať nákazu a bez príznakov.

 

Ak to nie sú schopné regionálne úrady zvládať a testovať deti z nakazených rodín hneď, potom zatvorte školy, keď sú také rizikové.

Ale celkom by stačilo, keby sa s týmto štatickým prieskumom oboznámili aj na Slovensku a mali by mať aj vlastný (prečo nevieme rizikovosť aj slovenských štatistík?)

a zamerali sa na testovanie v školstve, keď je rodina kvôli pozitívnym výsledkom v karanténe.

Ak by sa to zachytilo včas, nebolo by potom nutné plošne zatvárať školy!

 

Alebo budeme čakať, pokiaľ na to prídeme aj na Slovensku?

 

V Česku sa rozhodli, že školy napriek tomu nebudú zatvárať, pretože štatistiky ukazujú, že starší žiaci sú natoľko nedisciplinovaní, že keď zostanú doma, hromadne sa stretávajú a nemá ich kto kontrolovať. Preto musia chodiť do školy, aby ich v škole mohli kontrolovať učitelia a tam ich majú pod dozorom. Čiže na to tých učiteľov obetovali, lebo sú ohrození ako zdravotné sestry pre bezpríznakový prenos.

Keď už chcú aj u nás takto učiteľov obetovať, aby strážili deti, lebo inak by školy v Česku zavreli a kvôli tomuto nie, aby ich strážili, tak nesmieme zabúdať na to, že priemerný vek učiteľov je u nás vysoký a okolo 50. Tak snáď by sa potom malo v školstve aspoň prednostne testovať, keď už sú žiaci s rodičmi v karanténe kvôli pozitívnym výsledkom. A to sa nerobí!

Alebo budeme čakať na úmrtia učiteľov, hoci už teraz vieme, že žiaci sú bezpríznakoví?

 

 

 

„Při interpretaci uvedených dat je nutné brát v potaz zpoždění týden až 14 dní mezi skutečnou dobou nákazy a diagnostikováním uvedeného případu,“ uvedla Svobodová.

 

 

Z dat lze například vyčíst, že v za září se nakazilo 655 lidí pracujících v administrativě či 674 pedagogů a zaměstnanců ve školství. Ze zdravotnictví se za září doposud nakazilo 276 zdravotních sester a 136 lékařů.

 

 

Počty nakažených učitelů i nadále stoupaly velmi rychle, jak se dalo očekávat, učitelů s potvrzenou nákazou je více než zdravotních sester.

 

 

Velmi nízké jsou podle ÚZIS také podíly nákaz související s hromadnými a společenskými akcemi, sportem nebo aktivním trávením volného času. Na akcích, které byly ale velkou část jara zakázané a pořád se na ně vztahují jistá omezení, se od začátku epidemie nakazilo 796 lidí, což činí asi 1,8 procenta. Stejné procento uvádí ÚZIS i u sportu, nakažených bylo 817.“

 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/uzis-data-nakaz-v-rodine-a-v-praci-podle-ubylo-vic-je-jich-ve-skole-koronavirus.A200926_085107_domaci_lre

 

doprava NIE

spoločenské akcie NIE

 

50 % práca

 

Pravděpodobné místo nákazy pozitivních občanů ČR

 

podľa počtu prípadov:

 

1. Administrativa / kancelář

 

2. Strojírenství, elektro

 

3. Pedagog, školství

 

4. Zdravotní sestra

 

5. Hornictví, těžba

 

6. Jiný zdrav. prac.

 

7. Management, vedení, řízení

 

8. Dělnické profese, agenturní prac.

 

9. Řemeslník

 

10. OSVČ

 

11. Lékař

 

12. Jiný potravinář

 

13. Prodavač(ka) / pokladní

 

14. Gastronomie, pohostinství

 

15. Řidič, doprava

 

16. Skladník, expedice, logistika

 

17. Sociální pracovník / péče o osoby

 

18. Pracovník ve službách

 

19. Pracovník v IT

 

20. Stavebnictví

 

21. Ostatní

 

zdroj iDnes

Centrum cenzúruje aj články z Postoja

11.09.2021

Centrum cenzúruje aj Postoj. Vyskúšala som, či sa dá poslať cez centrum Danišov článok z Postoja a nedá, znovu mi prišiel výhražný oznam, že vyhodnotia obsah môjho súkromného listu a odmietajú ho doručiť. Je to teda absurdné, aby si občania nemohli posielať obsah z Postoja! Akokeby Postoj bola nejaká alternatívna konšpiračná stránka. Zaujímalo by ma, či rovnako [...]

Prymula: „To, čo sa deje na Slovensku, to je skutočne experiment! „

10.09.2021

„Pokud totiž očkování proběhne, budou mít očkovací data ze Slovenska o očkování dětí obrovskou cenu, protože Pfizer bude moci data předložit americké FDA, že došlo k uskutečnění in vivo plošné studie v jedné zemí Evropské unie, konkrétně na Slovensku. A to bude silný argument pro to, aby FDA kývla a povolila vakcínu pro děti od 5 let i v USA. Kolik [...]

„Tí, čo sa nezaočkujú, budú naďalej nosiť rúška! “

07.09.2021

Matovič odkazuje ľuďom: „Tí, čo sa nezaočkujú, budú naďalej nosiť rúška!“ „Premiér Igor Matovič vyslovil svoju predstavu o tom ako prinútiť ľudí dať sa zaočkovať. Okrem toho, že zrejme bez očkovania, alebo PCR testu nebudú môcť cestovať do zahraničia, premiér navrhuje, aby nezaočkovaní ľudia nosili na Slovensku naďalej rúška.“ [...]

očkovanie v škole, Zvolen

Stredoškolákov zaočkovali priamo v gymnáziu

17.09.2021 20:15

Na pôde zvolenského Gymnázia Ľudovíta Štúra spustili v piatok očkovanie študentov.

lipšic

Lipšic má podozrenie, že ho sleduje SIS. Šeliga to chce riešiť na mimoriadnom výbore

17.09.2021 20:13

Špeciálny prokurátor pred piatkovým rokovaním Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, na ktorý bol prizvaný, naznačil, že ho cestou prenasledovalo auto s neexistujúcimi 'ešpézetkami'.

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa

Na Úrade inšpekčnej služby zrealizuje výbor poslanecký prieskum

17.09.2021 18:52, aktualizované: 19:42

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách.

Boris Kollár

Ak siahnete na Santusovú, povalím vládu, povedal údajne Kollár

17.09.2021 18:37

Premiér stretnutie nepoprel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 973
Celková čítanosť: 3803016x
Priemerná čítanosť článkov: 3909x

Autor blogu

Kategórie