Volebný program OĽaNO – úplný opak toho, čo teraz vidíte!
„Ako zlepšiť referendum – Miesto toho ho už ani neumožnia!
A.7 Priama demokracia a občiansky aktivizmus …keď politici ľuďom nevytvárajú prekážky pri dohľade a rozhodovaní o správe vecí verejných. Demokracia je vláda ľudu a ak chceme poznať jeho názor, treba sa ho naň opýtať. Mnohí politici to robia neradi. Najradšej sú, ak sa občan o nich zaujíma iba pred voľbami. Referendum ako prejav iniciatívy a vôle občanov sa stalo prakticky nepoužiteľným, lebo sa zriedka podarí presvedčiť vyše 50 percent voličov, aby išli hlasovať. Je dôležité znížiť hranicu jeho platnosti, aby občania mohli sami iniciovať hlasovanie a hlasovať o niečom, čo ich trápi, a presadili svoju vôľu.
OĽANO začalo ako občiansky projekt, keď otvorilo kandidátku občiansky statočným ľuďom. Občiansky aktivizmus je v našej DNA. Pracujeme na tom, aby sa skončila partokracia, profesionálne rozkrádanie, klamstvo a populizmus. Politici musia cítiť, že občiansky hlas je silný a dôsledný. Nie je nevyhnutné s každým názorom súhlasiť, ale treba urobiť všetko preto, aby ho občania mohli vyjadriť. Ústava hovorí, že „štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom volených zástupcov alebo priamo“. Referendum je jedinou možnosťou občanov priamo spravovať krajinu, poistkou voči parlamentu, aby si nechal „poradiť“ od občanov alebo aby občania zobrali na seba zodpovednosť, ktorú parlament nechce, nemôže alebo nedokáže uniesť. Zatiaľ bolo úspešné iba jedno referendum. Obrovskou prekážkou je podmienka 50%-nej účasti voličov. Slovensko potrebuje nový a lepší volebný systém, ktorý dá viac moci ľuďom a menej elitám, pričom viac zohľadní potreby regiónov. Je potrebné rozbehnúť po voľbách na túto tému celospoločenskú diskusiu, do ktorej prispejeme návrhom na vznik 8 volebných obvodov, aby ľudia z regiónov dostali väčšiu možnosť kandidovať do národného parlamentu a podieľať sa na správe vecí verejných. Na Slovensku navrhujeme zaviesť podobný mechanizmus ako v EÚ, kde občania môžu petíciou vyzvať Európsku komisiu, aby predložila návrh právneho predpisu.
Naše riešenia – Teraz názorne vidíte úplný opak!
Volebný systém, referendum a petície 1. Podporíme zmenu volebného systému tak, aby miesto jedného volebného obvodu vzniklo osem, ktoré budú kopírovať súčasné VÚC. 2. Navrhneme novelu Ústavy SR, ktorá zníži kvórum pre platnosť referenda na 25 % všetkých voličov. Okrem otázok, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR, nebude možné vyhlásiť referendum ani vo veci skrátenia volebného obdobia NR SR. 3. Navrhneme znížiť kvórum referenda potrebného na platnosť konania miestneho referenda a referenda vyšších územných celkov (VÚC) na 25 %. 4. Navrhneme zaviesť nízkonákladové referendum, kde bude hlasovanie prebiehať v tej istej miestnosti ako voľby a vždy len spoločne s najbližšími voľbami alebo ľudovým hlasovaním. 5. Navrhneme znížiť percento potrebnej účasti na vyhlásenie referenda na základe petície skupiny obyvateľov obce. V prípade miest ho znížime na 20 % a pri samosprávnom kraji na 10 % oprávnených voličov. 6. Navrhneme zmeniť Ústavu tak, aby v referende bolo možné hlasovať aj o konkrétnom návrhu zákona alebo jeho zmene a doplnení na základe petície podpísanej 350-tisíc občanmi. 7. Navrhneme zaviesť zákonodarnú iniciatívu občanov (právo predložiť NR SR návrh zákona ako prílohu petície) v prípade, ak v petícií vyzbierajú 50-tisíc podpisov. Zároveň upravíme postup odôvodnenia petície podanej v NR SR splnomocneným zástupcom podpísaných osôb. 8. Navrhneme zákonodarnú iniciatívu (právo predložiť NR SR návrh zákona ako prílohu petície) aj pre prezidenta SR.
Občiansky aktivizmus 11. Navrhneme systémovú podporu občianskych aktivít a oceňovanie občianskeho aktivizmu.
12. Navrhneme vytvoriť podmienky na prijímanie spätnej väzby od aktívnych občanov na činnosť verejných inštitúcií. Ďalšie súvisiace opatrenia sú v kapitolách: Spravodlivosť, dobré zákony a vymožiteľnosť práva; Otvorené vládnutie a lepšia dostupnosť informácií.
str.42
https://www.obycajniludia.sk/wp-content/uploads/2020/02/OLANO_program_2020_FINAL_online.pdf
A.8 Otvorené vládnutie a lepšia dostupnosť informácií …keď politici netaja informácie pred občanmi a nevyvyšujú sa nad obyčajných ľudí. Štát hospodári s peniazmi občanov, preto má byť všetko, čo robí, úplne transparentné a dostupné. Ak je všetko čisté, nie je dôvod skrývať to. Mnohé štátne inštitúcie zverejňujú informácie len naoko, tie dôležité v skutočnosti skrývajú a na svetlo sa dostanú až potom, keď ich vypátrajú novinári alebo neziskové organizácie“
Chmelár dnes:
Ako vidíte, Boris Kollár poukazuje na OĽaNO, že za prehlasovanie budú na vine poslanci OĽaNO!
.