Založ si blog

Kto vstúpi do mora, počíta s tým, že uvidí žraloka

Je to vlastne blbosť, vec, ktorá nikoho nezaujíma, lebo Slovákov nezaujímajú dovolenky v Egypte. Ale mňa zaujala, pretože predsa len zabitie žralokom je pre nás exotická vec a nie niečo, že veď tu je toľko žralokov, že sme si zvykli.

Predstavte si, že som taká prekvapená, že žijeme ako v najhlúpejších filmoch, kde je zakaždým motív, že človek chce až tak trápne zarobiť, že je mu jedno aj koho zožerie žralok. Je to už fakt tak filmové, že aj roztrhať a zožrať druhého nechá.

Prišla som len na to, že slovenské a české cestovky predávajú dovolenku do hotela, ktorý je už neobývaný, lebo je to žraločia zátoka a inak ju Egypťania ani nevolajú, keď o nej hovoria, ale my sme ďaleko, my o tom nevieme. Je to ako by sme my nechali Egypťanov putovať do Vysokých Tatier v papučiach, ako my sa smejeme, keď niekto u nás nepozná bezpečnosť.

Až dnes si možu aspoň českí turisti vďaka bulvárnemu Blesku prečítať, že aj pre taxitára vždy tam bolo veľa žralokov a tie spomínané nenápadné ostrovčeky s nimi sú len 10 km od tej oblasti, kam by Egypťan nechodil, len ako Slováci s píšťalkou na medveďa. Bazén je tam už zasypaný pieskom, ani v chudobnom Egypte tam už nikto nechodí a je vybývaný, to len Česi nevedia, prečo tam asi tak môže byť zakázané šnorchlovanie ráno.

A tak to vôbec celé začalo, že ma v recenziách zaujalo, že tam turista napísal, že tam bolo zakázané šnorchlovanie ráno, ale aj tak tam turisti chodili a porušovali to. Celkom inde som sa o dva dni dočítala, že žraloci, lebo celkom náhodou som pozerala dokumenty o žralokoch a o láske k potápaniu so žralokmi, že najskôr sú nebezpečné ráno a večer. Všetci tí Česi, čo tam dovolenkovali toto leto a ktorým tam ešte pristavili nové mólo už pri vybývanom hoteli, chodili skákať práve tam, kde sú žraloci a kde by si potápač len zaplávať na hladine nešiel. Dovolenky pre nich boli luxusné a úžasné, hoci bežne preplávali koralovú rímsu a ocitali sa rovno v hlbokom mori, lebo v tej oblasti Marsa Alam máte more len po kotníky alebo rovno otvorené more, takže rovno z hotelového móla, ktoré napríklad ešte v októbri minulého roku stále patrilo už k vybývanému hotelu. To sa turisti len čudovali, prečo je ešte stále v ponuke a ešte sa tešili na to nové mólo, ktoré ešte nemohli použiť.

Dnes sa len na Slovensku a v Česku dočítate, že turista bol napadnutý žralokom hneď po skoku z móla, pretože nikde inde vo svete to v správach nenájdete a tri dni o tom nikde inde, ako len u nás, nebola žiadna zmienka. Márne sa snažili všetci turisti z celého sveta dozvedieť, či sa vôbec nejaký útok stal, keď idú do Egypta a či im niekto nevie preložiť českú stránku alebo to sme nejaké pochybné krajiny, čo si to vymýšľajú niekde na konci sveta, lebo tam všetko bolo v prevádzke ako v „Čelustiach“. Keď sa pod tlakom toľkých píšucich Čechov, že útok žralokom sme si nevymysleli, rozhodli tieto informácie dať do svetových správ, všade písali, že ten Čech si bol sám na vine, lebo sa určite nachádzal niekde kilometre na otvorenom mori.

Márne sme niekoľkí písali na egyptskú stránku, že sa tam cenzúruje internet a je to vlastne jediná stránka, ktorá bola zdrojom informácií pre všetkých turistov tam a zo sveta, že naozaj existujeme a nie sme trolli, čo im chcú zničiť turistiku, bolo pre nich veľmi podozrivé, že ako sme ich vlastne objavili? Pre nich Blesk, SME, iDnes, Topky, to píšeme asi niekde z Číny. To sú správy s ktorými nesúhlasia, lebo sú 1000 kilometrov ďaleko a my predsa nemôžme vedieť, že u nich niekoho roztrhal žralok, keď oni sú rovno tam a to nevedia. Ako to môžem vedieť ja, čo som v Egypte ani nebola? Veď u nich sú všetci turisti v mori a všetky potápačské lode a na šnorchlovanie v prevádzke. Oni predsa majú dokonalý systém, ktorý by ich okamžite varoval a tam by sa to rozšírilo ako oheň, ako písali. A nikto nič nevie, ani ich známi, ani v nemocnici, ani potápači v centre.

Celý čas som si uvedomovala, že presne takto môžeme byť a sme cenzúrovaní aj my, dozviete sa len to, čo vám schvália, aby ste sa aj o politike dozvedeli, že takto, presne takto to vyzerá a takto isto by sme to nepredpokladali, že predsa by sme sa čokoľvek pre nás dôležité dozvedeli.

Ešte aj ten štýl obhajoby argumentov mi pripomenul len tunajšie diskusie. Čo má čo koho zaujímať, kde sa to stalo, či pri móle alebo na otvorenom mori? Veď vraj tým, že vstúpite do mora, je zrazu jasné, že tam môže byť žralok, veď to sú tam doma žraloci. Presne, ako by ste čítali u nás diskusiu o medveďoch. Každý turista predsa vie, že v každom mori sú žraloci a aj pri hoteloch. Už keď vstupujete do mora, tak viete, že nie ste doma v mori a že tam sú a budú. Ani nevstupujte do mora, keď si neprajete vidieť žraloka. Všade sú, aj pri hotelových plážach, ktorým len nedávajú prednosť, ale kľudne sa môžu zatúlať choré, mladé, dozorientované, vyskytujúce sa ráno, večer, od 12,00 do 14,00, keď sa trblietate na hladine… Ak som si niekedy myslela, že v Egypte sú žraloci nejaké kilometre na otvorenom mori, tak oni ich milujú a majú ich všade. A vôbec, je to vždy chyba turistu, keď ho napadne žralok, lebo mal sa pozerať, aby mu neskočil na hlavu, aby sa ho žralok nezľakol a nemal plávať, ani šnorchlovať, len sa normálne potápať s potápačmi, keď nevie zadržať dych, aby ich podplával. Prešla som od myšlienok, že len v bazéne nie sú, až po tak Egypt nikdy nie.

Chápem, že oni sú na žralokov tak zvyknutí, ako my tu na medveďov a kto ich nechce stretnúť, čo robí v lese?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=eK0pO79YkvY

.

Hľadám stranu, ktorá nie je servilná

15.12.2018

Väčšina z nás veľmi dobre vie, že sme kolóniou západu a že nemôžme veľmi vyskakovať, lebo ako malá krajina sme odsúdení byť niečou kolóniou, napríklad aby nám aspoň niekto garantoval viac »

Zahraničnú politiku tu nesmú diktovať

13.12.2018

Dozvedela som sa, ze na branno-bezpečnostnom výbore NR SR 11.12. bol Veľvyslanec USA a dával príkazy slovenským poslancom. Veľmi ľahko sa to dá overiť, či je to pravda, lebo keď si prečítame, viac »

Paška ako prvý slovenský politik oznamuje Slovákom

10.12.2018

že Globálny pakt bude schválený aj za nás komisiou Európskej únie Ako celkom prví priniesli túto správu len alternatívne médiá (Slobodný výber), ktorým sa podarilo tento dokument, zatajovaný viac »

KDH: Snem strany k vo¾be predsedu a podpredsedov

KDH nepostaví vlastného kandidáta na prezidenta

15.12.2018 18:46

Po zasadnutí rady KDH to povedal jej predseda Alojz Hlina.

Ukrajina, Su-27, stíhačka

Ukrajinská stíhačka havarovala pri pokuse o pristátie, pilot zahynul

15.12.2018 16:45

Pilot tragicky zahynul na leteckej základni v meste Žytomyr, keď sa vracal z cvičného letu.

sucho, uroda kukurica, globálne oteplovanie, pole

Menej snehu, dlhé horúčavy, sucho a prívalové dažde

15.12.2018 15:12

Vývoj klimatickej zmeny na Zemi je horší, ako sa očakávalo. Dopady oteplenia planéty pociťujeme aj na Slovensku.

Barack Obama

Obamacare je v rozpore s ústavou, rozhodol súd

15.12.2018 15:07

Zdravotnú reformu presadil v roku 2010 bývalý prezident Barack Obama.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 334
Celková čítanosť: 718301x
Priemerná čítanosť článkov: 2151x

Autor blogu

Kategórie